Plugins - wpForo Forum - Stable (latest release) - en to pt_BR translation catalogue (1578 entries)

en: Can reply to own topic
pt_BR: Pode responder ao próprio tópico

en: Ultimate Member
pt_BR: Membro Supremo

en: Ultimate Member Profile for the whole website including forum.
pt_BR: Perfil do Membro Supremo para todo o site incluindo o fórum

en: BuddyPress
pt_BR: Camarada

en: Profile Page
pt_BR: Página do perfil

en: Mentioned post excerpt
pt_BR: Mencionou

en: Short
pt_BR: Curto

en: Full
pt_BR: Completo

en: Protect your forum from spam user registration!
pt_BR: Proteja seu fórum com o anti-spam no registro!

en: Create Account
pt_BR: Criar conta

en: {new}
pt_BR: {novo}

en: configure
pt_BR: configurar

en: I got it, please dismiss this message
pt_BR: Entendi, por favor desconsidere essa mensagem

en: No new posts found
pt_BR: Nenhum post novo encontrado

en: Share to WhatsApp
pt_BR: Compartilhe no WhatsAppp

en: All
pt_BR: Todos

en: Adds awesome Sticker and Emoticons packs to editor. Allows to create new custom emoticons packs.
pt_BR: Adiciona um pacote incrível de Sticker e Emoticons ao editor. Permite criar novos pacotes de emoticons personalizados.

en: Topic Tag:
pt_BR: Tag do Tópico:

en: Loading Topics
pt_BR: Carregando Tópicos

en: Saving Draft
pt_BR: Salvando Rascunho

en: Save Draft
pt_BR: Salvar Rascunho

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Saved
pt_BR: Salvo

en: %1$s Revisions
pt_BR: %1$s Revisões

en: Revisions
pt_BR: Revisões

en: Revision
pt_BR: Revisão

en: Preview
pt_BR: Prévia

en: Max Number of Revisions
pt_BR: Número Máximo de Revisões

en: Auto Drafting Interval
pt_BR: Intervalo para Salvar Automaticamente

en: 5 minutes
pt_BR: 5 minutos

en: 2 minutes
pt_BR: 2 minutos

en: 1 minute
pt_BR: 1 minuto

en: 30 seconds
pt_BR: 30 segundos

en: 15 seconds
pt_BR: 15 segundos

en: disabled
pt_BR: desativado

en: Post Draft
pt_BR: Postar Rascunho

en: Post Preview
pt_BR: Prévia de Post

en: Post Preview and Draft Saving
pt_BR: Prévia de Post e Salvar Rascunho

en: Insert Spoiler
pt_BR: Insira o Spoiler

en: Quote this text
pt_BR: Citar este texto

en: User Reputation
pt_BR: Reputação do Usuário

en: Number of maximum search results
pt_BR: Quantidade máxima de resultados de busca

en: Post content maximum length
pt_BR: Tamanho máximo do conteúdo do post

en: Post content minimum length
pt_BR: Tamanho mínimo do conteúdo do post

en: Topic content maximum length
pt_BR: Tamanho máximo do conteúdo do tópico

en: Topic content minimum length
pt_BR: Tamanho mínimo do conteúdo do tópico

en: Link to the post
pt_BR: Link para o post

en: Post author display name
pt_BR: Nome de exibição do autor do post

en: Mentioned user display name
pt_BR: Nome de exibição do usuário mencionado

en: Link to open password reset form
pt_BR: Link para abrir o formulário de redefinição de senha

en: Registered user email
pt_BR: Email de usuário registrado

en: Registered user login
pt_BR: Login de usuário registrado

en: Website name
pt_BR: Nome do site

en: Reported post URL
pt_BR: URL do post denunciado

en: Reporter user message
pt_BR: Mensagem do usuário denunciado

en: Reporter user display name
pt_BR: Nome do usuário denunciado

en: New reply excerpt
pt_BR: Resumo da nova resposta

en: Topic title / link
pt_BR: Título do tópico / link

en: Link to unsubscribe
pt_BR: Link para cancelar inscrição

en: New topic title
pt_BR: Título do novo tópico

en: Forum title / link
pt_BR: Título do Fórum / link

en: New topic author display name
pt_BR: Nome de Autor do novo tópico

en: Link to confirm subscription
pt_BR: Link para confirmar a Inscrição

en: Subscriber display name
pt_BR: Nome de exibição do assinante

en: Subscribed forum or topic title
pt_BR: Título do fórum ou tópico inscrito

en: Set this option value 0 if you want to remove this limit.
pt_BR: Defina este valor de opção 0 se você deseja remover esse limite.

en: Comment content maximum length
pt_BR: Tamanho máximo do conteúdo do comentário

en: Comment content minimum length
pt_BR: Tamanho mínimo do conteúdo do comentário

en: %s Reply
pt_BR: %s Resposta

en: %s Replies
pt_BR: %s Respostas

en: Forum database is not updated properly. Please click the button below for further instruction.
pt_BR: O Banco de Dados do Fórum não foi atualizado corretamente. Por favor, clique no botão abaixo para mais instruções.

en: wpForo Database Update Problem - Action Required!
pt_BR: Problema de Atualização do Banco de Dados do wpForo - Ação Necessária!

en: No forum selected
pt_BR: Nenhum fórum selecionado

en: %d Answer
pt_BR: %d Resposta

en: %d Answers
pt_BR: %d Respostas

en: Oldest
pt_BR: Mais antigo

en: Newest
pt_BR: Mais recente

en: Most Commented
pt_BR: Mais Comentado

en: Most Voted
pt_BR: Mais Votado

en: No threads found
pt_BR: Nenhuma thread encontrada

en: Show Replies
pt_BR: Mostrar Respostas

en: Hide Replies
pt_BR: Ocultar Respostas

en: Tools: Move, Split, Merge
pt_BR: Ferramentas: Mover, Dividir, Mesclar

en: Length must be between 3 characters and 15 characters.
pt_BR: O tamanho deve ser entre 3 e 15 caracteres.

en: Username length must be between 3 characters and 15 characters.
pt_BR: O tamanho do nome de usuário deve ser entre 3 e 15 caracteres.

en: Recently Added
pt_BR: Recentemente Adicionado

en: After registration you will receive an email confirmation with a link to set a new password
pt_BR: Após o registro, você receberá um e-mail de confirmação com um link para definir uma nova senha

en: View entire topic
pt_BR: Ver o tópico inteiro

en: Author Name
pt_BR: Nome do Autor

en: Your name
pt_BR: Seu nome

en: Author Email
pt_BR: E-mail do Autor

en: Your email
pt_BR: Seu e-mail

en: Your topic successfully added and awaiting moderation
pt_BR: Seu tópico foi adicionado com sucesso e aguarda moderação

en: The time to edit this topic is expired
pt_BR: O tempo para editar este tópico foi expirado

en: The time to delete this topic is expired.
pt_BR: O tempo para excluir este tópico foi expirado.

en: The time to edit this post is expired.
pt_BR: O tempo para editar este post foi expirado.

en: The time to delete this post is expired.
pt_BR: O tempo para excluir este post foi expirado.

en: Please contact the forum administratoristrator to delete it.
pt_BR: Por favor, entre em contato com o administrador do Fórum para apagá-lo.

en: Please contact the forum administratoristrator to edit it.
pt_BR: Entre em contato com o administrador do Fórum para editá-lo.

en: Read more about Facebook public_profile properties.
pt_BR: Leia mais sobre as propriedades do public_profile no Facebook.

en: forum privacy policy
pt_BR: Política de privacidade do fórum

en: I have read and agree to the %s.
pt_BR: Eu li e concordo com a %s.

en: Click to open forum privacy policy below
pt_BR: Clique para abrir a política de privacidade do Fórum abaixo

en: I agree
pt_BR: Eu Concordo

en: I do not agree. Take me away from here.
pt_BR: Eu não concordo. Me tire daqui.

en: forum rules
pt_BR: Regras do Fórum

en: I have read and agree to abide by the %s.
pt_BR: Eu li e concordo em obedecer as %s

en: Click to open forum rules below
pt_BR: Clique para abrir as Regras do Fórum abaixo

en: I agree to these rules
pt_BR: Eu concordo com essas regras

en: I do not agree to these rules. Take me away from here.
pt_BR: Eu não concordo com essas Regras. Tire-me daqui.

en: the website
pt_BR: O site

en: I have read and agree to the
pt_BR: Eu li e concordo com

en: I have read and agree to %s privacy policy. For more information, please check our privacy policy, where you'll get more info on where, how and why we store your data.
pt_BR: Li e aceito a política de privacidade do %s. Para mais informações, consulte nossa política de privacidade, onde você poderá obter mais informações sobre onde, como e por que armazenamos seus dados.

en: Terms
pt_BR: Termos

en: Privacy Policy
pt_BR: Política de Privacidade

en: and
pt_BR: e

en: I agree to receive an email confirmation with a link to set a password.
pt_BR: Concordo em receber um e-mail de confirmação com um link para definir uma senha.

en: Contact Us
pt_BR: Entre em Contato

en: Contact the forum administrator
pt_BR: Entre em contato com o Administrador do Fórum

en: Share:
pt_BR: Compartilhar:

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: Share this post
pt_BR: Compartilhar este Post

en: I allow to create an account based on my Facebook public profile information and send confirmation email.
pt_BR: Eu permito criar uma conta com base em minhas informações de perfil público no Facebook e enviar um e-mail de confirmação.

en: Facebook Login Information
pt_BR: Informações de Login do Facebook

en: Share to Facebook
pt_BR: Compartilhar no Facebook

en: Tweet this post
pt_BR: Twittar este post

en: Share to Google+
pt_BR: Compartilhar no Google+

en: Share to VK
pt_BR: Compartilhar no VK

en: Share to OK
pt_BR: Compartilhar no OK

en: Update Subscriptions
pt_BR: Atualizar Inscrições

en: Subscribe to all new topics and posts
pt_BR: Inscrever em todos os novos tópicos e posts

en: Subscribe to all new topics
pt_BR: Inscrever em todos os novos tópicos

en: Subscription Manager
pt_BR: Gerenciador de Inscrições

en: topics and posts
pt_BR: tópicos e posts

en: Do you really want to reset options?
pt_BR: Você realmente quer redefinir as opções?

en: The note text and the label of this checkbox can be managed in Forums > Phrases admin page. Search the label phrase, click on edit button and change it.
pt_BR: O texto da nota e o rótulo desta caixa de seleção podem ser gerenciados em Fóruns > Página de administração de traduções. Pesquise o termo do rótulo, clique no botão editar e altere-o.

en: Reply with quote
pt_BR: Responder com quote

en: Leave a comment
pt_BR: Deixar um comentário

en: I allow to create an account and send confirmation email.
pt_BR: Eu permito criar uma conta e enviar um e-mail de confirmação.

en: Google reCAPTCHA data are not submitted
pt_BR: Os dados do Google reCAPTCHA não são enviados

en: Are you sure you want to delete this file?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este arquivo?

en: Specify avatar by URL:
pt_BR: Especificar avatar por URL:

en: ERROR: invalid_username. Sorry, that username is not allowed. Please insert another.
pt_BR: ERRO: invalid_username. Desculpe, esse nome de usuário não é permitido. Por favor, insira outro.

en: Password length must be between %d characters and %d characters.
pt_BR: O tamanho da senha deve estar entre %d caracteres e %d caracteres.

en: This nickname is already registered. Please insert another.
pt_BR: Esse nome de usuário já está registrado. Por favor, insira outro.

en: Avatar image is too big maximum allowed size is %s
pt_BR: A imagem do avatar é muito grande, o tamanho máximo permitido é %s

en: Userid is wrong
pt_BR: O ID do usuário está errado

en: Password successfully changed
pt_BR: Senha alterada com sucesso

en: You can't make yourself banned user
pt_BR: Você não pode se tornar usuário banido

en: User successfully banned from wpforo
pt_BR: Usuário banido com sucesso do wpforo

en: User ban action error
pt_BR: Erro de ação de banimento do usuário

en: User successfully unbanned from wpforo
pt_BR: Usuário desbanido com sucesso do wpforo

en: User unban action error
pt_BR: Erro de ação de desbanimento do usuário

en: Nickname
pt_BR: Nome de usuário

en: URL Address Identifier
pt_BR: URL identificador de endereço

en: User Groups Secondary
pt_BR: Grupos de Usuários Secundários

en: Email has been confirmed
pt_BR: E-mail Confirmado

en: Email confirm error
pt_BR: Erro de confirmação de e-mail

en: You are posting too quickly. Slow down.
pt_BR: Você está postando muito rápido. Desacelere...

en: Function wpforo_thread_reply() not found.
pt_BR: Função wpforo_thread_reply() não encontrada.

en: error: Change Status action
pt_BR: Erro: Ação de alteração de Status

en: Select Forum
pt_BR: Selecione o Fórum

en: Write here . . .
pt_BR: Digite aqui . . .

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: You don't have permission to delete topic from this forum.
pt_BR: Você não tem permissão para excluir tópicos deste fórum.

en: Data merging error
pt_BR: Erro de mesclagem de dados

en: Please select a target forum
pt_BR: Por favor, selecione um fórum de destino

en: Please insert required fields
pt_BR: Por favor insira campos obrigatórios

en: Please select at least one post to split
pt_BR: Por favor, selecione pelo menos uma postagem para separar

en: Topic splitting error
pt_BR: Erro de divisão de tópicos

en: Status changing error
pt_BR: Erro de mudança de status

en: Repeat new password
pt_BR: Repita a nova senha

en: Created by %s
pt_BR: Criado por %s

en: Last reply by %s
pt_BR: Última resposta por %s

en: Reply to
pt_BR: Responder a

en: Topic Author
pt_BR: Autor do Tópico

en: Reply by
pt_BR: Respondido por

en: All
pt_BR: Todos

en: I have read and agree to %s privacy policy.
pt_BR: Li e concordo com a política de privacidade do %s.

en: Sorry, this file cannot be deleted
pt_BR: Desculpe, este arquivo não pode ser deletado

en: Synched Successfully!
pt_BR: Sincronizado com Sucesso!

en: Rebuilt Successfully!
pt_BR: Reconstruído com Sucesso!

en: Please save "Forum template slugs
pt_BR: Por favor, salve "Modelo de links do Fórum"

en: General options reset successfully
pt_BR: Opções Gerais redefinidas com sucesso

en: Forum options reset successfully
pt_BR: Opções do Fórum redefinidas com sucesso

en: Post options reset successfully
pt_BR: Opções de postagem redefinidas com êxito

en: Member options reset successfully
pt_BR: Opções de membro redefinidas com sucesso

en: Features reset successfully
pt_BR: Recursos Redefinidos com sucesso

en: API options successfully updated
pt_BR: Opções da API atualizadas com sucesso

en: API options reset successfully
pt_BR: Opções de API redefinidas com sucesso

en: Theme options reset successfully
pt_BR: Opções do Tema redefinidas com sucesso

en: Email options reset successfully
pt_BR: Opções de e-mail redefinidas com sucesso

en: Please make sure you don't have not-synched Roles in the "User Roles
pt_BR: Por favor, certifique-se de que você não tem funções não sincronizadas em "Funções do Usuário"

en: Antispam options reset successfully
pt_BR: Opções de Antispam redefinidas com êxito

en: Cleanup options reset successfully
pt_BR: Opções de Limpeza redefinidas com sucesso

en: Misc options reset successfully
pt_BR: Opções Diversas redefinidas com sucesso

en: Settings reset successfully
pt_BR: Configurações Redefinidas com sucesso

en: Deleted
pt_BR: Excluído

en: DO NOT DELETE WPFORO PAGE!!!
pt_BR: NÃO APAGUE A PÁGINA DO WPFORO!!!

en: 404 - Page not found
pt_BR: 404 Página Não Encontrada

en: About
pt_BR: Sobre

en: action error
pt_BR: Erro de ação

en: post not found
pt_BR: post não encontrado

en: You don't have permission to like posts from this forum
pt_BR: Você não tem permissão para curtir posts deste fórum

en: done
pt_BR: feito

en: topic not found
pt_BR: tópico não encontrado

en: You don't have permission to make topic answered
pt_BR: Você não tem permissão para marcar este tópico como respondido

en: You don't have permission to make two best answers for one topic
pt_BR: Você não tem permissão para definir "duas melhores respostas" para um tópico

en: wrong data
pt_BR: Dados errados

en: You don't have permission to do this action from this forum
pt_BR: Você não tem permissão para fazer esta ação neste fórum

en: all topics has been loaded in this list
pt_BR: todos os tópicos foram carregados nesta lista

en: Attachment
pt_BR: Anexo

en: The key is expired
pt_BR: A chave está expirada

en: The key is invalid
pt_BR: A chave é inválida

en: Email has been sent
pt_BR: E-mail foi enviado

en: The password reset mismatch
pt_BR: Incompatibilidade de redefinição de senha

en: The password reset empty
pt_BR: A senha redefinida está vazia

en: The password has been changed
pt_BR: A senha foi alterada

en: Invalid request.
pt_BR: Pedido inválido.

en: Topic are private, please register or login for further information
pt_BR: Os tópicos estão privados, por favor registre-se ou faça o login para mais informações.

en: expand to show all comments on this post
pt_BR: expandir para mostrar todos os comentários sobre este post

en: show %d more comments
pt_BR: mostrar mais %d comentários

en: No forum found in this category
pt_BR: Nenhum Fórum encontrado nesta categoria

en: Resolved
pt_BR: Resolvido

en: Load More Topics
pt_BR: Carregar Mais Tópicos

en: Reset Fields
pt_BR: Limpar Campos

en: Not Replied Topics
pt_BR: Tópicos Não Respondidos

en: Solved Topics
pt_BR: Tópicos Resolvidos

en: Unsolved Topics
pt_BR: Tópicos Não Resolvidos

en: Closed Topics
pt_BR: Tópicos Fechados

en: Sticky Topics
pt_BR: Tópicos Fixados

en: Private Topics
pt_BR: Tópicos Privados

en: Unapproved Posts
pt_BR: Posts não aprovados

en: relevance
pt_BR: relevância

en: set 0 to remove this limit
pt_BR: defina 0 para remover esse limite

en: Limit Per Topic
pt_BR: Limite por Tópico

en: Autofilter by current forum
pt_BR: Filtragem automática pelo Fórum atual

en: Filter by forums
pt_BR: Filtrar por fóruns

en: Forums can be displayed with different layouts (Extended, Simplified, Q&A, Threaded). Use the "Category Layout" dropdown located on the top right section to set the layout you want. This option is only available for Categories (top parent forums). Other forums and sub-forums inherit it. They cannot have a different layout, therefore the layout dropdown option becomes disabled if this forum is not a Category.
pt_BR: Os fóruns podem ser exibidos com diferentes layouts (Extendido, Simplificado, Q&A e Threaded). Use o menu suspenso "Layout da Categoria", localizado na seção superior direita, para definir o layout desejado. Esta opção está disponível apenas para Categorias (Fóruns principais). Outros fóruns e sub-fóruns herdam isso. Eles não podem ter um layout diferente, portanto, a opção suspensa de layout fica desativada se esse fórum não for uma Categoria.

en: Current Layout of this Forum (inherited from parent category)
pt_BR: Layout atual deste fórum (herdado da categoria principal)

en: Current Layout of this Category
pt_BR: Layout atual desta categoria

en: Forum Color
pt_BR: Cor do Fórum

en: Additional Options
pt_BR: Opções Adicionais

en: No Problems Found in Database
pt_BR: Nenhum problema encontrado no Banco de Dados

en: Problem fixer SQL commands:
pt_BR: Comandos SQL de correção de problemas:

en: If the %s button doesn't solve the issues. Please use the SQl commands below in your hosting service cPanel > phpMyAdmin Database Manager > WordPress Database > SQL Tab. In case you're not familiar with hosting service tools, please contact to your hosting service support team and forward them this message with the SQL command.
pt_BR: Se o botão %s não resolver os problemas. Por favor, use os comandos SQL abaixo em seu serviço de hospedagem cPanel > Gerenciador de Banco de Dados phpMyAdmin > Banco de dados do WordPress > Guia SQL. Caso você não esteja familiarizado com as ferramentas de serviço de hospedagem, entre em contato com a equipe de suporte do host e encaminhe-a o comando SQL.

en: IMPORTANT!
pt_BR: IMPORTANTE!

en: Solve database problems
pt_BR: Resolva problemas de Banco de Dados

en: Recheck DB
pt_BR: Verifique novamente o Banco de Dados

en: Doesn't exists
pt_BR: Não existe

en: Missing keys:
pt_BR: Chaves perdidas:

en: Missing fields:
pt_BR: Campos ausentes:

en: Table:
pt_BR: Tabela:

en: Problem description
pt_BR: Descrição do Problema

en: Table name
pt_BR: Nome da Tabela

en: Problems Found in Database
pt_BR: Problemas encontrados no Banco de Dados

en: Posts must be manually approved
pt_BR: Os posts devem ser aprovadas manualmente

en: Rebuild Threads
pt_BR: Recriar Threads

en: Rebuild Phrases
pt_BR: Reconstruir Traduções

en: Copied
pt_BR: Copiado

en: Delete website cache, reset CSS file optimizer and minifier plugins caches, purge CDN data (if you have), then go to the forum front-end and press %s twice.
pt_BR: Exclua o cache do site, redefina os caches do otimizador de arquivos CSS e dos plugins do minifinder, limpe os dados CDN (se tiver), vá para o front-end do Fórum e pressione %s duas vezes.

en: Upload and replace %s file in %s directory,
pt_BR: Carregue e substitua o arquivo %s no diretório %s,

en: Create colors.css file or simply download %s file with the CSS code provided in the textarea below,
pt_BR: Crie o arquivo colors.css ou simplesmente baixe o arquivo %s com o código CSS fornecido na área de texto abaixo,

en: In most cases, this problem comes from your server file writing permissions. Files are not permitted to change, thus the forum color provider colors.css file is not updated with your changes. If you cannot fix this issue in hosting server, then the following easy steps can solve your problem:
pt_BR: Na maioria dos casos, esse problema é proveniente das permissões de gravação de arquivo do servidor. Os arquivos não podem ser alterados, portanto, o arquivo colors.css do provedor de cores do fórum não é atualizado com suas alterações. Se você não puder corrigir esse problema no servidor de hospedagem, as etapas simples a seguir poderão resolver seu problema:

en: After changing and saving colors, go to the forum front-end and press %s twice. If you don't see any change, please follow to the instruction below.
pt_BR: Depois de alterar e salvar as cores, vá para o front-end do Fórum e pressione %s duas vezes. Se você não vir nenhuma alteração, siga as instruções abaixo.

en: Problems with colors?
pt_BR: Problemas com as cores?

en: Reset Options
pt_BR: Redefinir Opções

en: This option keeps the first topic post on top when you navigate through pages of that topic. You can manage this option by forum layouts.
pt_BR: Essa opção mantém a primeira postagem do tópico no topo quando você navega pelas páginas desse tópico. Você pode gerenciar essa opção por layouts do fórum.

en: Stick Topic's First Post on Top for Certain Forum Layout
pt_BR: Colocar o primeiro post do tópico no topo do layout do fórum

en: Threaded Layout - Replies Nesting Levels Deep
pt_BR: Threaded Layout - Respostas Aninhando Níveis Profundos

en: Threaded Layout - Number of Parent Posts per Page
pt_BR: Threaded Layout - Número de Posts Principais por Página

en: Threaded Layout - Reply Form Type
pt_BR: Threaded Layout - Tipo de Formulário de Resposta

en: Set this option value 0 if you want to show all comments
pt_BR: Defina este valor de opção 0 se você quiser mostrar todos os comentários

en: Q&A Layout - Number of Comments per item in page load
pt_BR: Layout Q&A - Número de comentários por item no carregamento da página

en: Q&A Layout - Number of Answers per Page
pt_BR: Layout Q&A - Número de Respostas por Página

en: Q&A Layout - Display Answer Editor
pt_BR: Layout Q&A - Exibir Editor de Respostas

en: Text Editor
pt_BR: Editor de Texto

en: Visual Editor
pt_BR: Editor Visual

en: Q&A Layout - Comment Form Type
pt_BR: Layout Q&A - Tipo de Formulário de Comentário

en: Threaded Layout - Recent topic length
pt_BR: Threaded Layout - Tamanho do tópico recente

en: Threaded Layout - Number of Recent topics
pt_BR: Threaded Layout - Número de Tópicos Recentes

en: Threaded Layout - Display Add Topic Button on Forum List
pt_BR: Threaded Layout - Exibir Botão de Adicionar Tópico na Lista de Fóruns

en: Threaded Layout - Display Thread Filtering Buttons
pt_BR: Threaded Layout - Exibir botões de filtragem de Thread

en: Threaded Layout - Forums List
pt_BR: Threaded Layout - Lista de Fóruns

en: View all tags (%d)
pt_BR: Ver todas as tags (%d)

en: (%d viewing)
pt_BR: (%d acessando)

en: Forum Icons
pt_BR: Ícones do Fórum

en: <strong>{member}</strong> has <strong>replied</strong> to your post on the forum.
pt_BR: <strong>{member}</strong> <strong>respondeu</strong> ao seu post no fórum.

en: <strong>{member}</strong> has <strong>replied</strong> to a topic you started on the forum.
pt_BR: <strong>{member}</strong> <strong>respondeu</strong> um tópico que você iniciou no fórum.

en: Currently viewing this topic %s %s %s.
pt_BR: Visitando este tópico no momento: %s %s %s.

en: %d times
pt_BR: %d vezes

en: %s guests
pt_BR: %s convidados

en: %s guest
pt_BR: %s visitante

en: Recently viewed by users: %s.
pt_BR: Visto recentemente pelos usuários: %s.

en: %d users ( %s )
pt_BR: %d usuários ( %s )

en: %d user ( %s )
pt_BR: %d usuário ( %s )

en: Front - Can view statistic
pt_BR: Front - pode ver as estatísticas

en: Debug
pt_BR: Depurar

en: No errors found
pt_BR: Nenhum erro encontrado

en: Error Log File
pt_BR: Arquivo de Registro de Erros

en: No issues found
pt_BR: Nenhum problema encontrado

en: Download wpForo Phrases
pt_BR: Download de Traduções do wpForo

en: Please download wpForo Phrases XML compressed file, unzip it, find english.xml file, navigate to Forums > Settings > General Tab and import it using [Add New] button of "XML Based Language" option.
pt_BR: Faça o download do arquivo compactado XML de traduções do wpForo, descompacte-o, localize o arquivo english.xml, navegue até Fóruns > Configurações > Aca Geral e importe-o usando o botão [Adicionar Novo] da opção "Base XML do idioma".

en: wpForo phrases are missing!
pt_BR: Traduções do wpForo não encontradas!

en: How to Fix WordPress Not Sending Email Issue
pt_BR: Como corrigir WordPress não enviando e-mail de problema

en: In most cases this is a server issue. We recommend you contact to your hosting service support team or open a support topic in wordpress.org support forum. Also there are many good articles regarding this issue in web. For example
pt_BR: Na maioria dos casos, isso é um problema no servidor. Recomendamos que você entre em contato com a equipe de suporte do serviço de hospedagem ou abra um tópico de suporte no fórum de suporte do wordpress.org. Também há muitos bons artigos sobre este assunto na web. Por exemplo

en: WordPress Email sending function wp_mail() doesn't work!
pt_BR: A função de envio de e-mail do WordPress wp_mail() não está funcionando!

en: Please navigate to Settings > Autoptimize > Main Tab, click on top right [Show advanced settings] button, find "Exclude scripts from Autoptimize" option, add this JS path <code>,wp-includes/js/tinymce</code>, than click on [Save Changes and Empty Cache] button bellow.
pt_BR: Navegue até Configurações > Autoptimize > Aba principal, clique no botão superior direito [Mostrar configurações avançadas], encontre a opção "Excluir scripts do Autoptimize", adicione este caminho JS <code>,wp-includes/js/tinymce</code>, e clicar no botão abaixo [Salvar alterações e esvaziar o cache].

en: Conflict with Autoptimize plugin!
pt_BR: Conflito com o plugin Autoptimize!

en: New registered users get access to forum settings!
pt_BR: Novos usuários registrados têm acesso às configurações do fórum!

en: Please execute this SQL in your Website Hosting cPanel > phpMyAdmin Database Manager
pt_BR: Por favor, execute este SQL no cPanel do seu servidor de hospedagem > phpMyAdmin Database Manager

en: The default Guest usergroup is not found!
pt_BR: O grupo de usuários padrão não foi encontrado!

en: Error Logs
pt_BR: Registro de Erros

en: Issues and Recommendations
pt_BR: Problemas e Recomendações

en: Please enable mod_rewrite on your server, this is required for wpForo forum
pt_BR: Por favor ative o mod_rewrite no seu servidor, isto é necessário para o wpForo fórum

en: Not enabled
pt_BR: Não habilitado

en: Please contact to your hosting service support team and ask them enable PHP cURL module
pt_BR: Entre em contato com a equipe de suporte do seu serviço de hospedagem e peça para ativarem o módulo PHP cURL

en: Database Tables
pt_BR: Tabelas de Banco de Dados

en: No user found.
pt_BR: Nenhum usuário encontrado.

en: User Cookies
pt_BR: Cookies do usuário

en: User Meta Data
pt_BR: Dados Meta do Usuário

en: Display User Data
pt_BR: Exibir dados do usuário

en: User ID
pt_BR: ID do usuário

en: Errors & Issues
pt_BR: Erros e Problemas

en: Server
pt_BR: Servidor

en: Tables
pt_BR: Tabelas

en: User Data
pt_BR: Dados do Usuário

en: Debug Information
pt_BR: Informação de Depuração

en: By disabling this option you can exclude forum administrators from topic viewers list.
pt_BR: Ao desabilitar esta opção, você pode excluir administradores do fórum da lista de visualizadores de tópicos.

en: Display Admins with Topic Viewers
pt_BR: Exibir administradores nos visualizadores de tópicos

en: Displays information about topic recent viewers (users visited within last one hour)
pt_BR: Exibe informações sobre os visitantes recentes de tópicos (usuários visitados na última hora)

en: Display Topic Recent Viewers
pt_BR: Exibir Visitantes Recentes do Tópico

en: Displays information about topic current viewers (users and guests)
pt_BR: Exibe informações sobre os visualizadores atuais de tópicos (usuários e convidados)

en: Display Topic Current Viewers
pt_BR: Exibir Visitantes atuais do Tópico

en: Displays information about forum current viewers (x viewing) next to forum title.
pt_BR: Exibe informações sobre os visitantes atuais do fórum (x visitando) ao lado do título do fórum.

en: Display Forum Current Viewers
pt_BR: Exibir visitantes atuais no fórum

en: Track Forum and Topic Current Viewers
pt_BR: Acompanhar Fórum e visitantes atuais de tópico

en: This topic doesn't exist or you don't have permissions to see that.
pt_BR: Este tópico não existe ou você não tem permissão para ver isso

en: Question Tags
pt_BR: Tags de Dúvidas

en: Your question
pt_BR: Sua Dúvida

en: Ask a question
pt_BR: Tire sua Dúvida

en: No unread posts were found
pt_BR: Nenhuma postagem não lida foi encontrada

en: Unread Posts
pt_BR: Posts não lidos

en: Tags are disabled
pt_BR: As tags estão desativadas

en: dark
pt_BR: escuro

en: grey
pt_BR: cinza

en: orange
pt_BR: laranja

en: green
pt_BR: verde

en: red
pt_BR: vermelho

en: default
pt_BR: padrão

en: Not Replied
pt_BR: Não Respondido

en: Mark all read
pt_BR: Marcar todos como lidos

en: Forum contains unread posts
pt_BR: Fórum contém posts não lidos

en: Forum contains no unread posts
pt_BR: Fórum não contém posts não lidos

en: No tags found
pt_BR: Nenhuma tag encontrada

en: All topics of this forum
pt_BR: Todos os Tópicos do Fórum

en: Previous Topic
pt_BR: Tópico Anterior

en: Next Topic
pt_BR: Próximo Tópico

en: Related Topics
pt_BR: Tópicos Relacionados

en: Find Topics by Tags
pt_BR: Localizar tópicos por tags

en: Separate tags using a comma
pt_BR: Separe as tags usando uma vírgula

en: Topic Tag
pt_BR: Tag do Tópico

en: Topic Tags
pt_BR: Tags do Tópico

en: Start typing tags here (maximum %d tags are allowed)...
pt_BR: Comece a digitar as tags aqui (são permitidas no máximo %d tags)...

en: Your email address is not valid
pt_BR: Seu endereço de e-mail não é válido

en: Please fill your email address for feedback
pt_BR: Por favor, preencha o seu endereço de e-mail para feedback

en: With the email address, please check the "I agree to receive email" checkbox to proceed.
pt_BR: Com o endereço de e-mail, marque a caixa de seleção "Concordo em receber e-mail" para continuar.

en: Topic Counts
pt_BR: Contagens de tópicos

en: User Groups
pt_BR: Grupos de Usuários

en: This is a simple parent forum
pt_BR: Este é um simples fórum principal

en: Main Forum
pt_BR: Fórum Principal

en: This is a simple category / section
pt_BR: Esta é uma categoria/seção simples

en: Main Category
pt_BR: Categoria Principal

en: Front - Can view member subscriptions
pt_BR: Front - Pode ver as inscrições*** de membros

en: Front - Can view member activity
pt_BR: Front - Pode ver a atividade de membro

en: Front - Can pass moderation
pt_BR: Front - Pode passar pela moderação

en: Dashboard - Can ban member
pt_BR: Painel - Pode banir o membro

en: Dashboard - Manage Themes
pt_BR: Painel - Gerenciar Temas

en: Dashboard - Manage Phrases
pt_BR: Painel - Gerenciar Traduções

en: Dashboard - Manage Usergroups
pt_BR: Painel - Gerenciar grupos de usuários

en: Dashboard - Moderate Topics & Posts
pt_BR: Painel - Moderar Tópicos & Posts

en: Dashboard - Manage Members
pt_BR: Painel - Gerenciar Membros

en: Dashboard - Manage Tools
pt_BR: Painel - Gerenciar Ferramentas

en: Dashboard - Manage Settings
pt_BR: Painel - Gerenciar Configurações

en: Dashboard - Manage Forums
pt_BR: Painel - Gerenciar Fóruns

en: Hi [mentioned-user-name]! <br>
    
     You have been mentioned in a post on "[topic-title]" by [author-user-name].<br/><br/>
    
     Post URL: [post-url]
pt_BR: Olá [mentioned-user-name]! <br>
    
     Você foi mencionado em um post sobre "[topic-title]" por [author-user-name].<br/><br/>
    
     Link do Post: [post-url]

en: You have been mentioned in forum post
pt_BR: Você foi mencionado no post do Fórum

en: Hello! 
    
     You asked us to reset your password for your account using the email address [user_login]. 
    
     If this was a mistake, or you didn't ask for a password reset, just ignore this email and nothing will happen. 
    
     To reset your password, visit the following address: 
    
     [reset_password_url] 
    
     Thanks!
pt_BR: Olá! <br>
    
     Você nos pediu para redefinir a senha da sua conta usando o endereço de e-mail [user_login]. <br>
    
     Se isso foi um erro, ou você não pediu uma redefinição de senha, apenas ignore este e-mail e nada acontecerá. <br>
    
     Para redefinir sua senha, visite o seguinte link: <br>
    
     [reset_password_url] <br>
    
     Obrigado!

en: Username: [user_login]
    
    To set your password, visit the following address:
    
    [set_password_url]
pt_BR: Usuário: [user_login]
    
    Para definir sua senha, visite o seguinte endereço:
    
    [set_password_url]

en: [blogname] Your username and password info
pt_BR: [blogname] Seu nome de usuário e senha

en: New user registration on your site [blogname]:
    
    Username: [user_login]
    
    Email: [user_email]
pt_BR: Novo registro de usuário no seu site [blogname]:
    
    Usuário: [user_login]
    
    E-mail: [user_email]

en: [blogname] New User Registration
pt_BR: [blogname] Registro de novo usuário

en: <strong>Report details:</strong>
     Reporter: [reporter], <br>
     Message: [message],<br>
     <br>
     [post_url]
pt_BR: <strong>Detalhes da Denúncia:</strong>
     Denunciado por: [reporter], <br>
     Mensagem: [message],<br>
     <br>
     [post_url]

en: Forum Post Report
pt_BR: Denuncia de post do Fórum

en: Hello [member_name]!<br>
     New reply has been posted on your subscribed topic - [topic].
     <br><br>
     <strong>[reply_title]</strong>
     <blockquote >
     [reply_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
     If you want to unsubscribe from this topic please use the link below.<br>
     [unsubscribe_link]
pt_BR: Olá [member_name]!<br>
     Nova resposta foi postada no tópico que você inscreveu - [topic].
     <br><br>
     <strong>[reply_title]</strong>
     <blockquote >
     [reply_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
     Se você quiser cancelar a inscrição neste tópico, use o link abaixo.<br>
     [unsubscribe_link]

en: New Reply
pt_BR: Nova Resposta

en: Hello [member_name]!<br>
     New topic has been created on your subscribed forum - [forum].
     <br><br>
     <strong>[topic_title]</strong>
     <blockquote>
     [topic_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
     If you want to unsubscribe from this forum please use the link below.<br>
     [unsubscribe_link]
pt_BR: Olá [member_name]!<br>
     Novo tópico foi criado no fórum que você inscreveu - [forum].
     <br><br>
     <strong>[topic_title]</strong>
     <blockquote>
     [topic_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
     Se você deseja cancelar a inscrição neste fórum, use o link abaixo.<br>
     [unsubscribe_link]

en: New Topic
pt_BR: Novo Tópico

en: Hello [member_name]!<br>
     Thank you for subscribing.<br>
     This is an automated response.<br>
     We are glad to inform you that after confirmation you will get updates from - [entry_title].<br>
     Please click on link below to complete this step.<br>
     [confirm_link]
pt_BR: Olá [member_name]!<br>
     Obrigado por se inscrever.<br>
     Esta é uma resposta automática.<br>
     Temos o prazer de informar que após a confirmação você receberá atualizações de - [entry_title].<br>
     Por favor, clique no link abaixo para concluir este passo.<br>
     [confirm_link]

en: Please confirm subscription to [entry_title]
pt_BR: Por favor, confirme a assinatura para [entry_title]

en: Can answer own question
pt_BR: Pode responder a própria dúvida

en: Can subscribe
pt_BR: Pode se inscrever

en: Can add tags
pt_BR: Pode adicionar tags

en: Can edit own reply
pt_BR: Pode editar sua própria resposta

en: Set this option value 0 if you want to disable limiting
pt_BR: Defina este valor de opção 0 se você quiser desativar a limitação

en: Limit the post edit logging information "This post was modified 2 hours ago by John"
pt_BR: Limitar as informações de registro de pós-edição "Este post foi modificado 2 horas atrás por Lucas"

en: Display Post Editing Information
pt_BR: Exibir informações de edição de Post

en: Display Topic Editing Information
pt_BR: Exibir informações de edição de Tópicos

en: Number of Tags per Page
pt_BR: Número de Tags por Página

en: Maximum Number of Tags per Topic
pt_BR: Número máximo de Tags por Tópico

en: Enable Topic Tags
pt_BR: Ativar Tags de Tópico

en: Here you can set custom base paths for forum pages. For example the default Profile URL base path is /profile/, if this conflicts with other plugins you can change it to /user/ or so...
pt_BR: Aqui você pode definir caminhos base personalizados para as páginas do Fórum. Por exemplo, o caminho base da URL do perfil padrão é /profile/, se isso entrar em conflito com outros plugins, você poderá alterá-lo para /user/ ou algo assim...

en: Forum Page Slugs (URL Paths)
pt_BR: Slugs de páginas do Fórum (Formato de links)

en: Forum XML Sitemap URL
pt_BR: URL do sitemap XML do Fórum

en: Share Buttons
pt_BR: Botões de Compartilhamento

en: email for feedback
pt_BR: E-mail para feedback

en: I agree to receive email
pt_BR: Concordo em receber e-mail

en: If you want us to contact you please click on "I agree to receive email" checkbox, then fill out your email. We'll try to do our best to help you with problems.
pt_BR: Se você nos permitir entrar em contato com você, clique na caixa de seleção "Concordo em receber e-mail" e preencha com seu e-mail. Vamos tentar fazer o melhor para ajudá-lo com problemas.

en: When you login first time using Facebook Login button, we collect your account %s information shared by Facebook, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create a forum account for you. Once your account is created, you'll be logged-in to this account and you'll receive a confirmation email.
pt_BR: Quando você faz o login pela primeira vez usando o botão de Login do Facebook, nós coletamos as informações da sua conta %s compartilhadas pelo Facebook, com base em suas configurações de privacidade. Também recebemos o seu endereço de e-mail para criar automaticamente uma conta no Fórum para você. Depois que sua conta for criada, você fará login nesta conta e receberá um e-mail de confirmação.

en: The post edit logging information "This post was modified 2 hours ago by John" is displayed under modified post content..
pt_BR: A informação de logs de edição de post "Este post foi modificado 2 horas atrás por John" será exibida sob o conteúdo da postagem modificada.

en: Limit Post Editing Information
pt_BR: Limitar informações de edição de postagem

en: The post edit logging information "This post was modified 2 hours ago by John" is displayed under modified topic first post content..
pt_BR: A informação de logs de edição de post  "este post foi modificado há 2 horas por John" é exibido no tópico modificado primeiro conteúdo da postagem...

en: Forum Subscriptions
pt_BR: Assinaturas de Fórum

en: Liked Forum Posts
pt_BR: Postagens Favoritadas do Fórum

en: Forum Replies Created
pt_BR: Respostas Feitas no Fórum

en: Forum Topics Started
pt_BR: Tópicos iniciados no Fórum

en: Topic link
pt_BR: Link do Tópico

en: This post was modified %s by %s
pt_BR: Este post foi modificado %s por %s

en: Edit Post
pt_BR: Editar post

en: This topic was modified %s by %s
pt_BR: Este tópico foi modificado %s by %s

en: Edit Topic
pt_BR: Editar Tópico

en: Sorry, there was an error uploading attached file
pt_BR: Desculpe, houve um erro ao enviar o anexo de arquivo

en: User custom field update failed
pt_BR: Falha na atualização do campo personalizado do usuário

en: User profile update failed
pt_BR: Falha na atualização do perfil do usuário

en: User data update failed
pt_BR: Atualização de dados do usuário falhou

en: Profile updated successfully
pt_BR: Perfil atualizado com sucesso

en: Form template not found
pt_BR: Modelo de formulário não encontrado

en: Form name not found
pt_BR: Nome do formulário não encontrado

en: Allowed file types: %s
pt_BR: Tipos de arquivos permitidos: %s

en: This email address is already registered. Please insert another
pt_BR: Este endereço de e-mail já está registrado. Por favor, insira outro

en: Maximum allowed file size is %s MB
pt_BR: O tamanho máximo permitido do arquivo é de %s MB

en: Numerical nicknames are not allowed. Please insert another.
pt_BR: Apelidos (nicknames) numéricos não são permitidos. Por favor, insira outro.

en: Nickname validation failed
pt_BR: Falha na validação do apelido (nickname)

en: This nickname is already in use. Please insert another.
pt_BR: Este apelido já está em uso. Por favor, insira outro.

en: You have no permission to edit Usergroup field
pt_BR: Você não tem permissão para editar o campo de Grupo de usuários

en: Admin and Moderator Usergroups are not permitted
pt_BR: Grupos de usuários Admin e Moderador não são permitidos

en: The selected Usergroup cannot be set
pt_BR: O grupo de usuários selecionado não pode ser definido

en: The selected Usergroup is not found in allowed list
pt_BR: O grupo de usuários selecionado não é encontrado na lista permitida

en: One of the selected Usergroups cannot be set as Secondary
pt_BR: Um dos grupos de usuários selecionados não pode ser definido como secundário

en: Avatar image is too big maximum allowed size is 2MB
pt_BR: A Imagem do avatar é muito grande para o tamanho máximo permitido, que é de 2MB

en: User registration is disabled.
pt_BR: O registro do usuário está desativado.

en: Username length must be between %d characters and %d characters.
pt_BR: O tamanho do nome de usuário deve estar entre %d caracteres e %d caracteres.

en: Success! Please check your mail for confirmation.
pt_BR: Sucesso! Por favor, verifique seu e-mail para confirmação.

en: file is too large
pt_BR: o arquivo é muito grande

en: file type %s is not allowed
pt_BR: o tipo de arquivo %s não é permitido

en: file type is not detected
pt_BR: tipo de arquivo não é detectado

en: field value is not a valid URL
pt_BR: o valor do campo não é uma URL válida

en: field length cannot be greater than %d characters
pt_BR: o tamanho do campo não pode ser maior que %d caracteres

en: field length must be at least %d characters
pt_BR: o comprimento do campo deve ter pelo menos %d caracteres

en: field value cannot be greater than %d
pt_BR: o valor do campo não pode ser maior que %d

en: field value must be at least %d
pt_BR: o valor do campo deve ser de pelo menos %d

en: field is required
pt_BR: campo obrigatório

en: User profile fields not found
pt_BR: Campos do perfil de usuário não encontrados

en: No data submitted
pt_BR: Nenhum dado enviado

en: Success!
pt_BR: Sucesso!

en: Forum Dashboard
pt_BR: Painel do Fórum

en: Forum - User Timezone
pt_BR: Fórum - Fuso horário do usuário

en: Forum - Secondary Usergroups
pt_BR: Fórum - Grupos de usuários secundários

en: This user Usergroup is automatically changed according to current Role. If you want to disable Role-Usergroup synchronization and manage Usergroups and User Roles independently, please navigate to <b>Forums > Settings > Features</b> admin page and disable "Role-Usergroup Synchronization" option.
pt_BR: Este grupo de usuários é alterado automaticamente de acordo com a função atual. Se você quiser desabilitar a sincronização de grupos de usuários e gerenciar grupos de usuários e funções de usuário de forma independente, navegue até a página de administração de <b>Fóruns> Configurações > Recursos</b> e desative a opção "Sincronização de Grupos de usuários".

en: Role-Usergroup Synchronization is Turned ON!
pt_BR: A Sincronização de Grupos de usuários está ativada!

en: Forum Usergroups are synched with User Roles based on the %s. When you change this user Role the Usergroup is automatically changed according to that table.
pt_BR: Os grupos de usuários do fórum são sincronizados com funções de usuário com base na %s. Quando você altera essa função de usuário, o grupo de usuários é automaticamente alterado de acordo com a tabela.

en: Forum - Usergroup
pt_BR: Fórum - Grupo de Usuário

en: Forum Profile Fields - wpForo
pt_BR: Campos de perfil do Fórum - wpForo

en: Please choose one reasons before sending a feedback!
pt_BR: Por favor, verifique uma das razões antes de enviar um feedback!

en: When a member replies to one of my post in forum topics
pt_BR: Quando um membro responde a uma das minhas postagens nos tópicos do Fórum

en: User replied to wpForo post
pt_BR: Usuário tiver respondido a um post wpForo

en: When a member replies to one of my forum topics
pt_BR: Quando um membro responde a um dos meus tópicos no Fórum

en: User leaves a reply to wpForo topic
pt_BR: Usuário deixar uma resposta ao tópico wpForo

en: Can be also used as Secondary Usergroup
pt_BR: Também pode ser usado como grupo de usuários secundário

en: Complete!
pt_BR: Completo!

en: Synched
pt_BR: Sincronizado

en: One User Role cannot be synched with multiple Usergroups.
pt_BR: Uma função de usuário não pode ser sincronizada com vários grupos de usuários.

en: Not Synched
pt_BR: Não sincronizado

en: Add Usergroup to synch
pt_BR: Adicionar grupo de usuários para sincronizar

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Role Name
pt_BR: Nome da Regra

en: In the table above (Usergroups) you can see the list of all available forum Usergroups. The first column of this table displays selected User Roles which are synched with certain Usergroup. However some User Roles are still not synced with any Usergroup of your forum. You can find not-synced User Roles in the table below (User Roles). If you use any of these not-synced User Roles and you want to grant some forum accesses to users of these User Roles you should create new Usergroups for each of them. Once new Usergroup is created, you should use the [Synchronize] button in the table above to synchronize User Roles with new Usergroups.
pt_BR: Na tabela acima (Grupos de Usuário) você pode ver a lista de todos os grupos de usuários disponíveis no Fórum. A primeira coluna dessa tabela exibe as Funções de usuário selecionadas que são sincronizadas com determinado grupo de usuários. No entanto, algumas funções de usuário ainda não são sincronizadas com nenhum grupo de usuários do seu fórum. Você pode encontrar funções de usuário não sincronizadas na tabela abaixo (Funções do usuário). Se você usar qualquer uma dessas Funções de Usuário não sincronizadas e desejar conceder alguns acessos ao fórum aos usuários dessas Funções de Usuário, deverá criar novos Grupos de Usuários para cada uma delas. Uma vez que o novo grupo de usuários é criado, você deve usar o botão [Sincronizar] na tabela acima para sincronizar as funções do usuário com novos grupos de usuários.

en: User Roles
pt_BR: Funções do Usuário

en: The [Synchronize] button changes all users Usergroups according to the users Roles. For example, if you select "Contributor" Role for "Registered" Usergroup, all users with "Contributor" Role will get "Registered" Usergroup in forum. The synchronization process may take a few seconds or dozens of minutes, it depends on the number of users. Please be patient, don't close this page and wait until the progress counter says 100% completed.
pt_BR: O botão [Sincronizar] altera todos os grupos de usuários de acordo com as funções dos usuários. Por exemplo, se você selecionar a função "Colaborador" para o grupo de usuários "Registrado", todos os usuários com a função "Colaborador" receberão o grupo de usuários "Registrado" no Fórum. O processo de sincronização pode demorar alguns segundos ou vários minutos, depende do número de usuários. Por favor, seja paciente, não feche esta página e espere até que a contagem se mostre 100% concluída.

en: Note:
pt_BR: Nota:

en: Synchronize
pt_BR: Sincronizar

en: Synchronize Users Usergroups and Roles
pt_BR: Sincronizar usuários de Grupos de usuários e funções

en: Users get the Default Usergroup on registration
pt_BR: Os usuários recebem o grupo de usuários padrão no registro

en: The number of forum members with this usergroup. Click to view members.
pt_BR: Número de membros do Fórum com este Grupo de usuários. Clique para ver os membros.

en: Also used as Secondary Usergroup
pt_BR: Também usado como grupo de usuários secundário

en: View Users
pt_BR: Visualizar usuários

en: User Role
pt_BR: Função do Usuário

en: Profile Subscriptions
pt_BR: Assinaturas de perfil

en: Profile Activity
pt_BR: Atividade do Perfil

en: Profile Account
pt_BR: Conta de Perfil

en: Profile Home
pt_BR: Página inicial do Perfil

en: Topic (post list)
pt_BR: Tópico (lista de postagens)

en: Forum (topic list)
pt_BR: Fórum (lista de tópicos)

en: Display on forum pages
pt_BR: Exibir nas páginas do Fórum

en: Display for Usergroups
pt_BR: Exibir para grupos de usuários

en: If you have something important to say on forum front page, you can use this editor. The text will be displayed under forum breadcrumb menu, above forum and topic titles.
pt_BR: Se você tem algo importante a dizer na Página Inicial do Fórum, você pode usar este editor. O texto será exibido no menu de Trilha de navegação (Breadcrumb) do Fórum, acima dos títulos de Fórum e Tópico.

en: Admin message on forum front page
pt_BR: Mensagem do administrador na Página Inicial do Fórum

en: Admin Note
pt_BR: Aviso do Administrador

en: Colors Documentation
pt_BR: Documentação de Cores

en: Number of Members per Page
pt_BR: Número de membros por Página

en: XML Based Language
pt_BR: XML Baseado no idioma

en: Set Forum on Home Page
pt_BR: Definir Fórum na Página Inicial

en: If you want to set forum on home page, please do not use the "Turn WordPress to wpForo" option. The correct instruction can be found in documentation here
pt_BR: Se você deseja definir o Fórum na página inicial, NÃO use a opção "Transforme o WordPress em wpForo". A instrução correta pode ser encontrada na documentação aqui

en: Keep enabled this option to synch WordPress User Roles with Forum Usergroups. This connection allows to automatically change Usergroup of a user when his/her User Role is changed by administrators or by membership plugins. In other words this option allows to manage Usergroups based on Users Roles, thus you can directly control users forum accesses based on Users Roles. If this option is turned off, User Roles don't have any affection to users forum accesses, they are only controlled by forum Usergroups.
pt_BR: Mantenha ativada esta opção para sincronizar as Funções de Usuário do WordPress com os Grupos de Usuários do Fórum. Essa conexão permite alterar automaticamente o grupo de usuários de um usuário quando sua função de usuário é alterada por administradores ou por plugins de associação. Em outras palavras, esta opção permite gerenciar grupos de usuários com base em funções de usuários, assim você pode controlar diretamente os acessos do fórum de usuários com base nas funções de usuários. Se esta opção estiver desativada, as Funções de Usuário não terão qualquer efeito aos acessos do fórum de usuários, elas serão controladas apenas pelos Grupos de Usuários do Fórum.

en: Role-Usergroup Synchronization
pt_BR: Sincronização de funções de Grupos de usuários

en: Adds "Forums" tab with "Created Topics", "Posted Replies", "Liked Posts" and "Subscriptions" sub-tabs to Ultimate Member Profile page.
pt_BR: Adiciona a aba "Fóruns" com as sub-abas "Tópicos criados", "Respostas postadas", "Mensagens favoritas" e "Assinaturas" na página de perfil do "Ultimate Member"

en: Ultimate Member Profile Forum Tab Integration
pt_BR: Aba de integração de Perfil do Fórum com o "Ultimate Member"

en: Creates notification on new forum reply in Ultimate Member Real-time Notification system.
pt_BR: Cria uma notificação na nova resposta do fórum no sistema de notificação em tempo real do "Ultimate Member"

en: Ultimate Member Notification Integration
pt_BR: Integração de notificação do "Ultimate Member"

en: New User Registration Email for user
pt_BR: Novo E-mail de cadastro do usuário para o usuário

en: Message Body
pt_BR: Corpo da Mensagem

en: Message Subject
pt_BR: Assunto da Mensagem

en: This message comes when new user registers to site
pt_BR: Esta mensagem vem quando um novo usuário se registra no site

en: New User Registration Email for admins
pt_BR: E-mail de cadastro de novo usuário para os administradores

en: Forum Accesses are designed to do a Forum specific user permission control. These are set of permissions which are attached to certain Usergeoup in each forum. Thus users can have different permissions in different forums based on their Usergroup.
pt_BR: Os acessos ao Fórum são projetados para fazer um controle de permissão de usuário específico do Fórum. Estes são um conjunto de permissões que são anexadas a determinados Grupos de Usuários em cada Fórum. Assim, os usuários podem ter permissões diferentes em Fóruns diferentes com base em seu grupo de usuários.

en: Forum Permissions
pt_BR: Permissões do Fórum

en: Read the documentation
pt_BR: Leia a documentação

en: Thank you for your feedback!
pt_BR: Obrigado pelo seu feedback!

en: Submit &amp; Deactivate
pt_BR: Enviar &amp; Desativar

en: Dismiss and never show again
pt_BR: Dispensar e nunca mais mostrar

en: Please provide more information
pt_BR: Por favor, forneça mais informações

en: Other
pt_BR: Outro

en: Please provide a plugin name or URL
pt_BR: Por favor, forneça o nome do plugin ou URL

en: I found a better plugin
pt_BR: Eu encontrei um plugin melhor

en: Could you please describe which features of the plugin slows down your website?
pt_BR: Você poderia, por favor, descrever quais recursos do plugin atrapalharam seu site?

en: The plugin works very slow
pt_BR: O plugin é muito lento

en: What part of design you don't like or want to change?
pt_BR: Que parte do design você não gostou ou quer mudar?

en: I didn't like plugin design
pt_BR: Eu não gostei do design do plugin

en: The plugin is great, but I need specific features
pt_BR: O plugin é ótimo, mas eu preciso de recursos específicos

en: What type of features you want to be in the plugin?
pt_BR: Que tipo de recursos você quer que esteja no plugin?

en: I couldn't understand how to make it work
pt_BR: Eu não consegui entender como faze-lo funcionar

en: It's not what I was looking for
pt_BR: Não é o que eu estava procurando

en: What kind of problems do you have?
pt_BR: Que tipo de problemas você teve?

en: The plugin is not working
pt_BR: O plugin não está funcionando

en: I'll reactivate it later
pt_BR: Vou reativá-lo depois

en: Please let us know why you are deactivating. Choosing one of the options below you will help us make it better for you and for other users.
pt_BR: Por favor, deixe-nos saber por que você está desativando. Escolhendo uma das opções abaixo, você nos ajudará a torná-la melhor para você e para outros usuários.

en: Plugin Usage Feedback
pt_BR: Feedback de utilização do plugin

en: Update Topics Statistic
pt_BR: Atualizar estatística de tópicos

en: Synch User Profiles
pt_BR: Sincronizar perfis de usuário

en: The setTimestamp() method of PHP DateTime class is not available. Please make sure you use PHP 5.4 and higher version on your hosting service.
pt_BR: O método setTimestamp() da classe PHP DateTime não está disponível. Por favor, certifique-se de usar o PHP 5.4 e versões superiores em seu serviço de hospedagem.

en: %s replied to the topic %s
pt_BR: %s respondeu ao tópico %s

en: You do not have permission to mark notifications for that user.
pt_BR: Você não tem permissão para marcar notificações para esse usuário.

en: Are you sure you wanted to do that?
pt_BR: Tem certeza que quer fazer isso?

en: You have %d new reply to %s
pt_BR: Você tem %d novas respostas em %s

en: You have %d new reply to %2$s from %3$s
pt_BR: Você tem %d novas respostas em %2$s de %3$s

en: You have %d new replies
pt_BR: Você tem %d novas respostas

en: Topic reply
pt_BR: Resposta do tópico

en: Liked Posts
pt_BR: Posts Curtidos

en: Replies Created
pt_BR: Respostas criadas

en: Topics Started
pt_BR: Tópicos Iniciados

en: Search Forums...
pt_BR: Pesquisar Fóruns...

en: Order by
pt_BR: Organizar por

en: Views Count
pt_BR: Contador de visualizações

en: Posts Count
pt_BR: Contador de Posts

en: Modified Date
pt_BR: Data de Modificação

en: Created Date
pt_BR: Data de Criação

en: Probably spam file attachments have been detected by wpForo Spam Control. Please moderate suspected files in wpForo &gt; Settings &gt; Spam Protection.
pt_BR: Provavelmente arquivo anexados de spam foram detectados pelo Controle de spam wpForo. Por favor, modere os arquivos suspeitos em Fóruns &gt; Ferramentas &gt; aba antispam.

en: Privacy &amp; Rules
pt_BR: Privacidade &amp; Regras

en: You should edit this text and adapt it to your community rules.
pt_BR: Você deve editar este texto e adaptá-lo às suas regras de comunidade.

en: This is a basic example of forum rules provided by
pt_BR: Este é um exemplo básico das Regras do Fórum fornecidas pelo

en: Forum Rules Text
pt_BR: Texto de Regras do Fórum

en: If this option is enabled, users must accept forum rules by checking the required checkbox on registration form to be able create a forum account. The label text of this checkbox can be managed in Forums > Phrases admin page. Search the label phrase, click on edit button and change it.
pt_BR: Se esta opção estiver habilitada, os usuários devem aceitar as Regras do Fórum, marcando a caixa de seleção necessária no formulário de registro para poder criar uma conta no Fórum. O texto desta caixa de seleção pode ser alterado em Fóruns > página de administração de Traduções. Pesquise o termo, clique no botão Editar e altere-o.

en: Checkbox: I Accept Forum Rules
pt_BR: Caixa de seleção: Aceito as Regras do Fórum

en: Forum Rules
pt_BR: Regras do Fórum

en: Please note, that this option is only related to wpForo cookies. This doesn't disable WordPress and other plugins cookies. wpForo stores a small amount of data in cookies, it used to track visited forums and topics (bold and normal titles). Also when a guest (not registered user) creates a topic or post a reply, wpForo stores guest name and email address in cookies. wpForo uses this information to detect current guest content (topics, posts) and display it to the guest even if the content is under moderation (not approved by moderators). Also wpForo stores guest name and email in cookies to keep filled these fields when he/she posts a new reply or creates a new topic.
pt_BR: Por favor, note que esta opção está relacionada apenas com os cookies do wpForo. Isto não desativa os cookies WordPress e de outros plugins. wpForo armazena uma pequena quantidade de dados em cookies, que costumava acompanhar Fóruns e Tópicos visitados (negrito e títulos normais). Além disso, quando um convidado (usuário não registrado) cria um tópico ou envia uma resposta, o wpForo armazena o nome do convidado e o endereço de e-mail em cookies. O wpForo usa essas informações para detectar o conteúdo do convidado atual (Tópicos, Posts) e exibi-lo para o visitante, mesmo se o conteúdo está sob moderação (não aprovado pelos moderadores). O wpForo Também armazena nomes de convidados e e-mail em cookies para manter preenchido estes campos quando ele/ela posta uma nova resposta ou criar um novo tópico.

en: Forum Cookies
pt_BR: Cookies de Fórum

en: If this option is enabled, the Facebook Login button becomes not-clickable until user accept automatic account creation process based on his/her Facebook public profile information. This checkbox and appropriate information will be displayed with Facebook Login button to comply with the GDPR
pt_BR: Se esta opção estiver habilitada, o botão Login do Facebook se tornará não clicável até que o usuário aceite o processo de criação automática de conta com base em suas informações de perfil público do Facebook. Esta caixa de seleção e as informações apropriadas serão exibidas com o botão Login do Facebook para estar em conformidade com a RGPD

en: Checkbox: I Agree to create a forum account on Facebook Login
pt_BR: Caixa de seleção: Concordo em criar uma conta no Fórum com Login do Facebook

en: This is an example of forum Privacy Policy with GDPR compliant. It adapted to wpForo plugin functions and features. <u>In case you enable this privacy policy template you become responsible for the content of this template.</u>  Please read this text carefully and make sure it suits your community Privacy Policy. If it doesn't, you should edit this text and adapt it to your community rules. This template includes shortcodes [forum-name] and [forum-url]. They are automatically replaced on registration page with current forum details. Don't forget to add an information about your organization, location and contacting ways (page, email, phone, etc...). Also if you have a separate privacy policy page for website please add a link to that page.
pt_BR: Este é um exemplo de política de privacidade do Fórum em conformidade com o RGPD. Isto está adaptado para funções e recursos do plugin wpForo. <u>No caso de você ativar este modelo de política de privacidade, você se torna responsável pelo conteúdo deste modelo.</u>  Por favor, leia este texto com atenção e certifique-se de que ele se adapte à política de privacidade da sua comunidade. Se não, você deve editar este texto e adaptá-lo às regras da comunidade.. Este modelo inclui shortcodes [forum-name] e [forum-url]. Elas são automaticamente substituídas na página de registro com os detalhes do Fórum atual. Não esqueça de adicionar uma informação sobre sua organização, localização e formas de contato (página, e-mail, telefone, etc ...). Além disso, se você tiver uma página de política de privacidade separada para o site, adicione um link para essa página.

en: Forum Privacy Policy with GDPR compliant Template
pt_BR: Modelo de Política de Privacidade do Fórum em conformidade com o RGPD

en: Checkbox: I Agree to Forum Privacy Policy
pt_BR: Caixa de seleção: Eu concordo com a Política de Privacidade do Fórum

en: Privacy Policy Page URL
pt_BR: URL da página da Política de Privacidade

en: URL to Website Privacy Policy page
pt_BR: URL para a página da Política de Privacidade do Site

en: Terms Page URL
pt_BR: URL da página de Termos

en: URL to Website Terms page
pt_BR: Link da página de Termos do site

en: Please insert URLs to your website Terms and Privacy Policy pages. Links to these pages will be included in registration form checkbox label (I'm agree with website terms and privacy policy) and in Forum Privacy Policy. The forum Privacy Policy does not cover your whole website, it is just an extension of your website main Privacy Policy. Thus it should be linked to according pages.
pt_BR: Por favor, insira as URLs das páginas de Termos e Política de Privacidade do seu site. Os links para essas páginas serão incluídos na caixa de seleção do Formulário de Registro (estou de acordo com os Termos do site e a Política de Privacidade) e na Política de Privacidade do Fórum. A Política de Privacidade do Fórum não cobre todo o seu site, é apenas uma extensão da Política de Privacidade principal do seu site. Assim, deve estar linkada a páginas de acordo.

en: Website Terms and Privacy Policy Pages
pt_BR: Termos e páginas de Política de Privacidade do site

en: If this option is enabled, users must agree to receive an email confirmation with a link to set a password by checking the required checkbox on registration form to be able create a forum account. The checkbox label can be managed in Forums > Phrases admin page.
pt_BR: Se esta opção estiver ativada, os usuários devem concordar em receber uma confirmação por e-mail com um link para definir uma senha, marcando a caixa de seleção solicitada no Formulário de Registro para poder criar uma conta no Fórum. A caixa de seleção pode ser gerenciado em Fóruns > Página de administração de Termos.

en: Checkbox: I Agree to Receive an Email Confirmation
pt_BR: Caixa de seleção: Eu concordo em receber uma confirmação por e-mail

en: If this option is enabled, users must accept forum Terms and Privacy Policy by checking the required checkbox on registration form to be able create a forum account. The checkbox label can be managed in Forums > Phrases admin page.
pt_BR: Se essa opção for ativada, os usuários deverão aceitar os Termos e a Política de Privacidade do Fórum marcando a caixa de seleção solicitada no formulário de registro para poder criar uma conta do fórum. A caixa de seleção pode ser gerenciado em Fóruns > página de administração de Termos.

en: Checkbox: I Accept Website Terms and Privacy Policy
pt_BR: Caixa de seleção: Aceito os Termos do site e a Política de Privacidade

en: Please insert a page URL, where user can find a contact form or an information to contact the forum administrator.
pt_BR: Por favor, insira um URL da página, onde o usuário pode encontrar um Formulário de contato ou uma informação para entrar em contato com o Administrador do Fórum.

en: URL to - Contact Us - page
pt_BR: URL para página - Fale Conosco

en: Report user rights violation
pt_BR: Denunciar violação de direitos de usuário

en: Report user data access and control issue
pt_BR: Informar problemas de acesso e controle de dados do usuário

en: Delete account with created content
pt_BR: Excluir conta com conteúdo criado

en: Obtain personal data and created content
pt_BR: Obter dados pessoais e conteúdo criado

en: According to the GDPR, all users should have an option to contact website administrator in following cases:
pt_BR: De acordo com o RGPD, todos os usuários devem ter a opção de entrar em contato com o administrador do site nos seguintes casos:

en: Contact Information
pt_BR: Informações de contato

en: GDPR Key Changes
pt_BR: Alterações chaves RGPD

en: The General Data Protection Regulation (GDPR) (Regulation (EU) 2016/679) is a regulation by which the European Parliament, the Council of the European Union and the European Commission intend to strengthen and unify data protection for all individuals within the European Union (EU). After four years of preparation and debate the GDPR was finally approved by the EU Parliament on 14 April 2016. Enforcement date: 25 May 2018 - at which time those organizations in non-compliance may face heavy fines. More info at
pt_BR: O Regulamento Geral de Proteção de Dados (RGPD) (Regulamento (UE) 2016/679) é um regulamento através do qual o Parlamento Europeu, o Conselho da União Europeia e a Comissão Europeia tencionam reforçar e unificar a proteção de dados para todas as pessoas na União Europeia (EU). Após quatro anos de preparação e debate, o GDPR foi finalmente aprovado pelo Parlamento da UE em 14 de abril de 2016. Data de aplicação: 25 de maio de 2018 - quando as organizações em situação de incumprimento poderão incorrer em multas pesadas. Mais informações em

en: Forum Privacy Policy and GDPR compliant
pt_BR: Política de Privacidade do Fórum e conformidade RGPD

en: Exclude file extensions
pt_BR: Excluir extensões de arquivos

en: Enable File Scanner
pt_BR: Ativar o scanner de arquivos

en: Example of adding a new HTML tags:
pt_BR: Exemplo de adição de novas tags HTML:

en: By default wpForo allows all secure HTML tags in post content. Allowing a new HTML tag may affect your forum security. For example the &lt;iframe&gt; and &lt;script&gt; HTML tags may be used by spammers and hackers to load 3rd party ads and viruses to forum.
pt_BR: Por padrão, o wpForo permite todas as tags HTML seguras no conteúdo da postagem. Permitir uma nova tag HTML pode afetar a segurança do seu Fórum. Por exemplo as tags HTML &lt;iframe&gt; e &lt;script&gt; podem ser usadas por spammers e hackers para carregar anúncios de terceiros e vírus no Fórum.

en: Allow extra HTML tags
pt_BR: Permitir tags HTML extras

en: Options to control and filter post content
pt_BR: Opções para controlar e filtrar o conteúdo dos posts

en: Set this option value 0 if you want to remove time limit.
pt_BR: Defina o valor desta opção para 0 se você deseja remover o limite de tempo.

en: Sitewide
pt_BR: Site todo

en: Adds "Forums" tab with "Created Topics", "Posted Replies", "Liked Posts" and "Subscriptions" sub-tabs to BuddyPress Profile page.
pt_BR: Adiciona a aba "Fóruns" com as sub-abas "Tópicos criados", "Respostas postadas", "Mensagens favoritas" e "Assinaturas" à página de Perfil do BuddyPress.

en: BuddyPress Profile Forum Tab Integration
pt_BR: Aba de integração de perfil do Fórum BuddyPress

en: Creates notification on new forum reply in BuddyPress Profile Notification page.
pt_BR: Cria uma notificação na nova resposta do Fórum na página de Notificação de Perfil do BuddyPress.

en: BuddyPress Notification Integration
pt_BR: Integração de Notificações BuddyPress

en: Posts members activity (new topic, new reply, post like) to BuddyPress Profile Activity page.
pt_BR: Publica a atividade dos membros (novo tópico, nova resposta, posts curtidos) na página de Atividade de Perfil do BuddyPress.

en: BuddyPress Activity Integration
pt_BR: Integração de atividades BuddyPress

en: The post sharing toggle can be displayed either on the left side or on the top of each post. The general share buttons can be displayed on both (top and bottom) locations.
pt_BR: A alternância de compartilhamento de postagem pode ser exibida no lado esquerdo ou no topo de cada postagem. Os botões gerais de compartilhamento podem ser exibidos nos dois locais (superior e inferior).

en: Share Button Locations
pt_BR: Posição dos botões de compartilhamento

en: Square
pt_BR: Quadrados

en: Figure
pt_BR: Figura

en: Mixed
pt_BR: Misturado

en: Post sharing toggle allows you to share posts individually. You can see post sharing toggles on the left, right side or in top bar of each post. The toggle blue color is the current primary color (#12) of your forum style. For example, if you use the red forum style, the color of all share toggles will be red. This doesn't affect share button colors. They are always grey with original colors on mouse hover.
pt_BR: A alternância de compartilhamento de postagens permite compartilhar postagens individualmente. Você pode ver as alternâncias de compartilhamento de postagens no lado esquerdo, direito ou na barra superior de cada postagem. A cor azul de alternância é a cor primária atual (#12) do seu estilo de Fórum. Por exemplo, se você usar o estilo do fórum vermelho, a cor de todos os alternadores de compartilhamento será vermelho. Isso não afeta as cores dos botões de compartilhamento. Eles são sempre cinza com cores originais no foco do mouse.

en: Button &amp; Count
pt_BR: Botão &amp; Contador

en: Button
pt_BR: Botão

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: Colored
pt_BR: Colorido

en: Grey
pt_BR: Cinza

en: General share buttons are forum and topic sharing buttons. They are located on the top and the bottom of each page. You can manage location of these buttons using "Share Buttons Location" options bellow.
pt_BR: Os botões Gerais de compartilhamento são botões de compartilhamento do Fórum e Tópicos. Eles estão posicionados na parte superior e inferior de cada página. Você pode gerenciar o posicionamento desses botões usando as opções de "Posição dos Botões de compartilhamento" abaixo.

en: Post Sharing Toggle
pt_BR: Alternância pós-compartilhamento

en: General Share Buttons
pt_BR: Botões Gerais de Compartilhamento

en: Enable Share Buttons
pt_BR: Ativar Botões de Compartilhamento

en: Check the checkbox below share options to activate. <b>Please note, that the Facebook share button cannot be activated without Facebook API ID.</b> Please follow to the "Facebook API Configuration" option instruction above and fill the API ID field in order to activate Facebook Share button.
pt_BR: Marque a caixa de seleção abaixo das opções de compartilhamento para ativar. <b>Por favor, note que o botão de compartilhamento do Facebook não pode ser ativado sem o ID da API do Facebook.</b> Siga as instruções da opção "Configurações da API do Facebook" acima e preencha o campo de ID da API para ativar o botão de Compartilhar do Facebook.

en: Active Share Buttons
pt_BR: Botões de Compartilhamento Ativos

en: Target Topic not found
pt_BR: Tópico desejado não encontrado

en: This action changes topic URL. Once the topic is moved to other forum the old URL of this topic will no longer be available.
pt_BR: Esta ação altera a URL do tópico. Uma vez que o tópico é movido para outro Fórum, a antiga URL deste tópico não estará mais disponível.

en: Move Reply
pt_BR: Mover Resposta

en: Split
pt_BR: Separar

en: Merge
pt_BR: Mesclar

en: Topic once split cannot be unsplit. The first post of new topic becomes the earliest reply.
pt_BR: Uma vez que o tópico é separado, isto não pode ser desfeito. O primeiro post do novo tópico se torna a primeira resposta.

en: Select Posts to Split
pt_BR: Selecione os posts para separação

en: New Topic Forum
pt_BR: Fórum do Novo Tópico

en: New Topic Title
pt_BR: Novo Título do Tópico

en: Create new topic with split posts. The first post of new topic becomes the earliest reply.
pt_BR: Crie um novo tópico com as postagens separadas. O primeiro post do novo tópico se tornará a primeira resposta.

en: Create New Topic
pt_BR: Criar Novo Tópico

en: Topics once merged cannot be unmerged. This topic URL will no longer be available.
pt_BR: Uma vez que o tópico é mesclado, isto não pode ser desfeito. Esta URL do tópico não estará mais disponível.

en: Update post titles with target topic title.
pt_BR: Atualizar títulos de postagens com o título do tópico desejado.

en: Update post dates (current date) to allow append posts to the end of the target topic.
pt_BR: Atualizar a data das publicações (para data atual) para permitir anexar postagens ao final do tópico desejado.

en: All posts will be merged and displayed (ordered) in target topic according to posts dates. If you want to append merged posts to the end of the target topic you should allow to update posts dates to current date by check the option below.
pt_BR: Todas as postagens serão mescladas e exibidas (em ordem) no tópico desejado de acordo com as datas das postagens. Se você deseja adicionar postagens mescladas ao final do tópico desejado, você deve permitir a atualização da data das postagens para a data atual, verifique a opção abaixo.

en: Please copy the target topic URL from browser address bar and paste in the field below.
pt_BR: Copie a URL do tópico desejado na barra de endereço do navegador e cole no campo abaixo.

en: Split Topic
pt_BR: Dividir Tópico

en: Merge Topics
pt_BR: Mesclar Tópicos

en: Target Topic URL
pt_BR: URL do Tópico desejado

en: Forum post like
pt_BR: Post do Fórum curtido

en: Forum post
pt_BR: Post do Fórum

en: Forum topic
pt_BR: Tópico do Fórum

en: Read more
pt_BR: Ler mais

en: %s liked forum post %s
pt_BR: %s Gostei do post do fórum %s

en: %s posted a new topic %s
pt_BR: %s postou no tópico %s

en: %s created a new topic %s
pt_BR: %s criou um novo tópico %s

en: Can view poll result
pt_BR: Pode ver o resultado de enquetes

en: Can vote poll
pt_BR: Pode votar em enquetes

en: Can create poll
pt_BR: Pode criar uma enquete

en: Can approve/unapprove content
pt_BR: Pode aprovar/reprovar conteúdo

en: Can view attached files
pt_BR: Pode ver arquivos anexados

en: More info
pt_BR: Mais informações

en: Thank you!
pt_BR: Obrigado!

en: Enable WordPress Shortcodes in Post Content
pt_BR: Habilitar Shortcodes do WordPress no conteúdo do post

en: Welcome to wpForo
pt_BR: Bem vindo ao wpForo

en: Thank you!<br> Sincerely yours,<br> gVectors Team
pt_BR: Obrigado!<br> Atenciosamente,<br> gVectors Team

en: Display on Members List
pt_BR: Mostrar na Lista de Membros

en: Forgot Your Password?
pt_BR: Esqueceu sua Senha?

en: Reset Password
pt_BR: Reiniciar sua Senha

en: Please Insert Your Email or Username
pt_BR: Por favor, insira seu E-mail ou Usuário

en: Enter your email address or username and we'll send you a link you can use to pick a new password.
pt_BR: Digite seu e-mail ou usuário, vamos te enviar um link para que você escolha sua senha.

en: Join us today!
pt_BR: Junte-se a nós!

en: Welcome!
pt_BR: Bem vindo!

en: ERROR: Can't connect to Google reCAPTCHA API
pt_BR: ERRO: Não conseguimos conectar com a API do Google reCAPTCHA

en: Google reCAPTCHA verification failed
pt_BR: A verificação do Google reCAPTCHA falhou

en: You are not allowed to edit this post
pt_BR: Você não tem autorização de editar este post

en: WordPress Reset Password Form
pt_BR: Formulário de redefinição de senha

en: WordPress Registration Form
pt_BR: Formulário de Registro do Wordpress

en: WordPress Login Form
pt_BR: Formulário de Login do Wordpress

en: wpForo Reset Password Form
pt_BR: Formulário de Redefinição da senha do wpForo

en: wpForo Registration Form
pt_BR: Formulário de Registro do wpForo

en: wpForo Login Form
pt_BR: Formulário de login WP Foro

en: Guest Post Editor
pt_BR: Publicar como Convidado

en: Guest Topic Editor
pt_BR: Editor de Tópico como Convidado

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Light
pt_BR: Claro

en: reCAPTCHA Theme
pt_BR: Temas do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Settings
pt_BR: Configurações do reCAPTCHA

en: Register your site and get API keys here &raquo;
pt_BR: Registre seu site e pegue a Chave de API aqui &raquo;

en: To start using reCAPTCHA, you need to sign up for an API key pair for your site.
pt_BR: Para começar a usar o reCAPTCHA, voce precisa solicitar uma Chave de API para seu site

en: reCAPTCHA API Keys
pt_BR: Chave de API reCAPTCHA

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. It makes secure topic and post editors when Guest Posting is allowed, also it protects login and registration forms against spam attacks.
pt_BR: reCAPTCHA te protege contra SPAM e outros tipos de abusos automáticos. Torna postagens de convidados possível e segura para seus posts. Também protege formulários de Login e Registro de ataques de SPAM.

en: Recent Posts Display Type
pt_BR: Tipo de visualização dos Posts Recentes

en: Redirect after subscription confirmation
pt_BR: Redirecionamento após a confirmação de inscrição

en: Redirect after registration
pt_BR: Redirecionar após o registro

en: Redirect after login
pt_BR: Redirecionar após o Login

en: For member profile, account and subscription pages use following URLs:
pt_BR: Para perfis de membros, contas e paginas de inscrições use os seguintes links:

en: Custom Redirection URLs after following actions
pt_BR: Links de Redirecionamento Personalizado após as seguintes ações

en: Replace Reset Password Page URL to Forum Reset Password Page URL
pt_BR: Substituir a página de redefinição de senha, pela Página de redefinição de senha do Fórum

en: Show Member Mention Nicknames
pt_BR: Mostrar os Apelidos (nicknames) dos Membros

note: Description of the plugin
en: WordPress Forum plugin. wpForo is a full-fledged forum solution for your community. Comes with multiple modern forum layouts.
pt_BR: Plugin de Fórum WordPress. wpForo é uma solução de fórum completa para sua comunidade. Vem com vários layouts do fórum moderno.

en: Awards myCRED points for forum activity. Integrates myCRED Badges and Ranks. Converts wpForo topic and posts, likes to myCRED points.
pt_BR: Premia com pontos "myCRED" por atividades no Fórum. Integra MyCRED Badges e Ranks. Converte tópicos e postagens do wpForo e curtidas, por pontos myCRED.

en: wpForo Polls is a complete addon to help forum members create, vote and manage polls effectively. Comes with poll specific permissions and settings.
pt_BR: wpForo Polls (Enquetes) é um complemento complemento para ajudar os membros criar, votar e gerenciar as pesquisas. Vem com permissões e configurações específicas para enquetes.

en: Set this option value 0 if you want to show the whole post content in recent post area.
pt_BR: Defina o valor da opção para 0 se deseja mostrar o conteúdo total da postagem na área de publicação recente.

en: Extended Layout - Recent post length
pt_BR: Layout Estendido - Tamanho de publicação recente

en: Set this option value 0 if you want to show all posts in recent posts area.
pt_BR: Defina o valor desta opção para 0 se deseja mostrar todos os posts na área de posts recentes.

en: Extended Layout - Number of Recent posts
pt_BR: Layout Estendido - Numero de posts recentes

en: Extended Layout - Recent posts
pt_BR: Layout Estendido - Posts recentes

en: Q&A Layout - Recent topic length
pt_BR: Q&A Layout - Tamanho de tópico recente.

en: Q&A Layout - Number of Recent topics
pt_BR: Q&A Layout - Número de tópicos recentes

en: Q&A Layout - Recent topics
pt_BR: Q&A Layout - Tópicos Recentes

en: Set this option value 0 if you want to show the whole title in recent topic area.
pt_BR: Defina o valor desta opção para 0 se deseja mostrar o título inteiro na área de tópico recente.

en: Extended Layout - Recent topic length
pt_BR: Layout Estendido - Tamanho de Tópicos Recentes

en: Extended Layout - Number of Recent topics
pt_BR: Layout Estendido - Número de Tópicos Recentes

en: Extended Layout - Recent topics
pt_BR: Layout Estendido - Tópicos Recentes

en: You can mention a person using @nicename in post content to send that person an email message. When you post a topic or reply, forum sends an email message to the user letting them know that they have been mentioned on the post.
pt_BR: Você pode mencionar uma pessoa usando @seunome no conteúdo do post para enviar à essa pessoa uma mensagem de e-mail. Quando você publica um tópico ou responde, o sistema do Fórum envia uma mensagem de e-mail ao usuário informando que eles foram mencionados no post.

en: in forum
pt_BR: No Fórum

en: forum link
pt_BR: Link do Fórum

en: Invalid User
pt_BR: Usuário Inválido

en: Your email is required to be able authorize you here. Please try loging again.
pt_BR: Seu e-mail é necessário para te autorizar aqui. Por favor refaça o login.

en: Please login into Facebook and then click connect button again
pt_BR: Por favor faça seu login pelo Facebook e clique no botão conectar novamente.

en: use default link color
pt_BR: Usar a cor de link padrão

en: Usergroup Color
pt_BR: Cor do Grupo de usuário

en: default (#15)
pt_BR: padrão (#15)

en: Default Access
pt_BR: Acesso Padrão

en: Misc
pt_BR: Diversos

en: The noIndex code tells Google and other search engines to NOT index the page, so that it cannot be found in search results. Please insert page URLs you do not want to be indexed one per line in the textarea bellow.
pt_BR: O código noindex informa o Google e outros mecanismos de pesquisa para não indexarem a página, de modo que ela não pode ser encontrada nos resultados da pesquisa. Por favor, insira as URLs de página que você não deseja que sejam indexada, um por linha na área de texto abaixo.

en: Noindex forum page URLs
pt_BR: URLs de páginas do fórum a não serem indexadas (noindex)

en: wpForo adds nofollow to all links with external URLs. If you want to keep some domains as internal please insert domains one per line in the textarea bellow.
pt_BR: wpForo adiciona "nofollow" a todos os links de URLs externas. Se você quiser manter alguns domínios como interno, por favor insira os domínios na área abaixo, um por linha.

en: Allowed dofollow domains
pt_BR: Domínios dofollow permitidos

en: SEO Tools
pt_BR: Ferramentas de SEO

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Member Custom Title by default
pt_BR: Cargos personalizados de membros por padrão

en: Member Custom Titles
pt_BR: Cargos personalizados para membros

en: Replace Login Page URL to Forum Login Page URL
pt_BR: Substituir URL da página de login pela URL da página de login do fórum

en: Replace Registration Page URL to Forum Registration Page URL
pt_BR: Substituir URL da página de registro pela URL da página de registro do fórum

en: User Mention message body
pt_BR: Conteúdo da mensagem de menção de usuário

en: User Mention message subject
pt_BR: Assunto da mensagem de menção de usuário

en: Enable Email Notification
pt_BR: Ativar a notificação por e-mail

en: User Mentioning Email
pt_BR: E-mail de menção de usuário

en: Custom URL
pt_BR: URL Personalizada

en: Custom URL, e.g.: http://example.com/my-page/
pt_BR: URL Personalizada, ex: http://exemplo.com/minha-pagina/

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Redirect to this page after success login
pt_BR: Redirecione para esta página após o login realizado

en: Facebook Login button on User Registration page
pt_BR: Botão de Login do Facebook na página de registro do usuário

en: Facebook Login button on User Login page
pt_BR: Botão de Login do Facebook na página de login do usuário

en: Facebook API connection script (sharing, login, cross-posting...)
pt_BR: Script de conexão da API do Facebook (compartilhamento, login, postagem-cruzada ...)

en: Facebook SDK for JavaScript
pt_BR: Facebook SDK para JavaScript

en: Disable
pt_BR: Desativar

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Adds Facebook Login button on Registration and Login pages.
pt_BR: Adicionar o botão de Login via Facebook na página de Login e Registro.

en: Facebook Login
pt_BR: Conectar via Facebook

en: App ID
pt_BR: ID do APP

en: Please follow to this instruction
pt_BR: Por favor, siga essas instruções

en: In order to get an App ID and Secret Key from Facebook, you’ll need to register a new application. Don’t worry – its very easy, and your application doesn't need to do anything. We only need the keys.
pt_BR: Para obter um ID de aplicativo e uma 'Secret Key' do Facebook, você precisará registrar um novo aplicativo. Não se preocupe - é muito fácil, e sua aplicação não precisa fazer nada. Nós só precisamos das keys.

en: Facebook API Configuration
pt_BR: Configuração de API do Facebook

en: No posts were found here
pt_BR: Nenhuma postagem foi encontrada

en: Recent Posts
pt_BR: Posts Recentes

en: Reset Result
pt_BR: Redefinir Resultados

en: Reset Search
pt_BR: Redefinir Pesquisa

en: Display Name or Nicename
pt_BR: Mostrar nome ou nome de usuário

en: Find a member
pt_BR: Encontrar um membro

en: Topics RSS Feed
pt_BR: Feed RSS de Tópicos

en: Forums RSS Feed
pt_BR: Feed RSS de Fóruns

en: Add Reply
pt_BR: Adicionar Resposta

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page. Database backup is not required. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
pt_BR: Esse processo pode demorar alguns segundos ou vários minutos, depende do tamanho do banco de dados do fórum e dos recursos do servidor. Por favor, seja paciente e não feche esta página. Se você lidar com o erro 500 de servidor, por favor não se preocupe, o processo de atualização de dados ainda está rodando de fundo, no servidor MySQL.

en: Enable RSS Feed
pt_BR: Habilitar Feed RSS

en: Log Viewed Forums and Topics
pt_BR: Visualização de Log de Fóruns e Tópicos

en: Advanced user profile builder system. Allows to add new fields and manage profile page. Creates custom Registration, Account, Member Search forms.
pt_BR: Sistema avançado de criação de perfis de usuários. Permite adicionar novos campos e gerenciar a página de perfil. Cria formulários personalizados de Registro, Conta, Pesquisa de Membros.

en: Required field
pt_BR: Campo obrigatório

en: --- Choose ---
pt_BR: --- Escolher ---

en: approved
pt_BR: aprovado

en: You do not have permission to view this page
pt_BR: Você não tem permissão para visualizar esta página

en: This is only used when a new Usergroup is created, it automatically gets the selected Forum Access in all forums.
pt_BR: Isso só é usado quando um novo Grupo de Usuários é criado, ele recebe automaticamente o Acesso do Fórum selecionado em todos os fóruns.

en: Default Forum Access
pt_BR: Acesso Padrão do Fórum

en: Set as Default
pt_BR: Definir como Padrão

en: is Default
pt_BR: Definido como padrão

en: Filter
pt_BR: Filtrar

en: Members Search Type
pt_BR: Mecanismo de busca por membros

en: Reset Password message body
pt_BR: Corpo da mensagem de redefinição de senha

en: This message comes from Reset Password form.
pt_BR: Esta mensagem vem do formulário de redefinição de Senha.

en: Reset Password Emails
pt_BR: E-mail de Redefinição de senha

en: Blog to Forum and Forum to Blog content synchronization. Blog posts with Forum topics and Blog comments with Forum replies.
pt_BR: Sincronização de conteúdo do Blog para o Fórum e do Fórum para o Blog. Publicações do blog se tornarão tópicos do Fórum e comentários no Blog se tornarão respostas no Fórum.

en: Anonymous
pt_BR: Anônimo

en: User Title
pt_BR: Cargo de Usuário

en: Rating Title
pt_BR: Classificação de cargos

en: Usergroup
pt_BR: Grupo de Usuário

en: Ads Manager is a powerful yet simple advertisement management system, that allows you to add adverting banners between forums, topics and posts.
pt_BR: Gerenciador de Anúncios é um sistema de gestão de publicidade poderoso, mas simples, que lhe permite adicionar banners de anúncio entre fóruns, tópicos e Posts.

en: New Usergroup
pt_BR: Novo Grupo de Usuários

en: New Phrase
pt_BR: Novo Termo

en: New User Group
pt_BR: Novo Grupo de Usuário

en: New Forum
pt_BR: Novo Fórum

en: Forum users' profile data are not synchronized yet, this step is required! Please click the button below to complete installation.
pt_BR: Os dados do perfil dos usuários do Fórum ainda não estão sincronizados, esta etapa é necessária! Por favor, clique no botão abaixo para concluir a instalação.

en: wpForo Forum Installation |
pt_BR: Instalação do Fórum wpForo |

en: You can permanently disable this message in Dashboard > Forums > Features admin page.
pt_BR: Você pode desativar permanentemente esta mensagem em Painel de Controle > Fóruns > Recursos de administração da página

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page.
pt_BR: Este processo pode demorar alguns segundos ou vários minutos, por favor, seja paciente e não feche esta página.

en: Continue Synchronization
pt_BR: Continuar Sincronização

en: Start Profile Synchronization
pt_BR: Iniciar Sincronização de Perfis

en: Enable Auto-cleanup of inactive users
pt_BR: Habilitar a limpeza automática de usuários inativos

en: Filter by Usergroups
pt_BR: Filtrar por Grupo de Usuários

en: days ago
pt_BR: dias atrás

en: Inactive users who have been registered more than
pt_BR: Usuários inativos que se registraram há mais de

en: Inactive users are the account owners who have no topics, posts, comments and subscriptions for new content. In 99&#37; cases this kind of accounts are being registered by Spammers. This tool allows you to only keep active and known inactive users.
pt_BR: Usuários inativos são as contas que não têm tópicos, postagens, comentários e inscrição em novos conteúdos. Em 99% das vezes, este tipo de contas estão sendo registradas por Spammers. Esta ferramenta permite que você mantenha usuários ativos e descubra os inativos.

en: Delete Inactive Users
pt_BR: Deletar usuários inativos

en: Display Usergroup under Post Author Avatar
pt_BR: Mostrar Grupo de Usuário abaixo do avatar do autor

en: Member Reputation and Titles
pt_BR: Reputação de Membro e Ranking

en: Turn Off User Syncing Note
pt_BR: Desativar nota de sincronização do usuário

en: Enable User Profile Page indexing
pt_BR: Habilitar indexação da página de perfil do usuário

en: Enable Memory Cache
pt_BR: Ativar 'Memory Cache'

en: Enable HTML Cache
pt_BR: Ativar cache HTML

en: Enable Object Cache
pt_BR: Ativar 'Object Cache'

en: Delete All Caches
pt_BR: Apagar todos Caches

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: removed link
pt_BR: link removido

en: Post is empty
pt_BR: Post vazio

en: You are not allowed to attach this file type
pt_BR: Você não esta autorizado a anexar este tipo de arquivo

en: unapproved
pt_BR: reprovado

en: Done!
pt_BR: Concluído!

en: Settings successfully updated
pt_BR: Configurações atualizadas com sucesso

en: Topic first post data not found.
pt_BR: Os dados do primeiro post do tópico não foram encontrados.

en: Topic first post not found.
pt_BR: Primeiro post do tópico não encontrado.

en: Awaiting moderation
pt_BR: Aguardando moderação

en: This post is currently unapproved. You can approve posts in Dashboard &raquo; Forums &raquo; Moderation admin page.
pt_BR: Esta publicação está pendente atualmente. Você pode aprovar postagens no Painel de Controle &raquo; Fóruns &raquo;  Página de Moderação.

en: This topic is currently unapproved. You can approve topics in Dashboard &raquo; Forums &raquo; Moderation admin page.
pt_BR: Este tópico está atualmente não aprovado. Você pode aprovar tópicos no Painel de Controle &raquo; Fóruns &raquo; Página de administração de moderação.

en: Please Moderate:
pt_BR: Modere por favor:

en: approve
pt_BR: aprovar

en: unapprove
pt_BR: Reprovar

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Banned
pt_BR: Banido

en: Published
pt_BR: Publicado

en: Unapproved
pt_BR: Reprovado

en: Forum Tools
pt_BR: Ferramentas do Fórum

en: Are you sure you want to delete all DARK RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir todos os arquivos marcados em VERMELHO ESCURO listados aqui. Por favor faça um backup da pasta do WordPress /wp-content/uploads/wpforo/ para o seu computador antes de excluir arquivos, Isso não é reversível.

en: Click to delete Dark Red marked files
pt_BR: Clique para apagar arquivos marcados em vermelho escuro

en: Are you sure you want to delete all RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir todos os arquivos marcados em VERMELHO listados aqui. Por favor faça um backup da pasta do WordPress /wp-content/uploads/wpforo/ para o seu computador antes de excluir arquivos, Isso não é reversível.

en: Click to delete Red marked files
pt_BR: Clique para apagar arquivos marcados em vermelho

en: Are you sure you want to delete all ORANGE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir todos os arquivos marcados de LARANJA listados aqui. Por favor faça um Backup da pasta do WordPress /wp-content/uploads/wpforo/ para o seu computador antes de excluir arquivos, Isso não é reversível.

en: Click to delete Orange marked files
pt_BR: Clique para apagar arquivos marcados em Laranja

en: Delete All
pt_BR: Apagar Todos

en: Are you sure you want to delete all BLUE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir todos os arquivos marcados AZUL listados aqui. Por favor faça um Backup da pasta do WordPress /wp-content/uploads/wpforo/ para o seu computador antes de excluir arquivos, Isso não é reversível.

en: Click to delete Blue marked files
pt_BR: Clique para apagar arquivos marcados em azul

en: Are you sure you want to permanently delete this file?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir permanentemente este arquivo?

en: Delete this file
pt_BR: Apagar este arquivo

en: Directory
pt_BR: Diretório

en: This tool is designed to find attachment which have been uploaded by spammers. The tool checks most common spammer filenames and suggest to delete but you should check one by one and make sure those are spam files before deleting.
pt_BR: Esta ferramenta é projetada para encontrar os anexos que foram carregados por spammers. A ferramenta verifica os nomes mais comuns de spammers e sugere a exclusão, mas você deve verificar um por um e certifique-se que são arquivos de spam antes de excluir.

en: Possible Spam Attachments
pt_BR: Possíveis anexos de spam

en: Do not allow to attach files with following extensions:
pt_BR: Não permitir anexar arquivos com as seguintes extensões:

en: Min number of posts to be able post links
pt_BR: Número mínimo de posts para poder postar links

en: Min number of posts to be able attach files
pt_BR: Número Mínimo de posts para poder anexar arquivos

en: first
pt_BR: primeiro

en: User is New (under hard spam control) during
pt_BR: O usuário é novo (sob controle de spam rígido) durante

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. These options don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
pt_BR: Algumas opções úteis para limitar apenas usuários registrados e minimizar o spam. Essas opções não afetam os usuários cujo o Grupo de Usuário tem as permissões "pode editar membros" e "pode passar a moderação".

en: New Registered User
pt_BR: Novo usuário registrado

en:  is enabled
pt_BR: está habilitado

en: Spam Suspicion Level for Posts
pt_BR: Nível de suspeita de spam por Posts

en: Spam Suspicion Level for Topics
pt_BR: Nível de suspeita de spam por Tópicos

en: Notify via email when new user is banned
pt_BR: Notificar via e-mail quando um usuário novo for banido

en: Ban user when spam is suspected
pt_BR: Banir usuário quando um spam é flagrado

en: Enable wpForo Spam Control
pt_BR: Ativar controle de Spam do wpForo

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. This control don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
pt_BR: Algumas opções úteis para limitar apenas usuários registrados e minimizar o spam. Este controle não afeta os usuários cujo grupo de usuário possui permissões "Pode editar um membro" e "Pode passar a moderação".

en: Spam Control
pt_BR: Controle de Spam

en: is not installed! For an advanced Spam Control please install Akismet antispam plugin, it works well with wpForo Spam Control system. Akismet is already integrated with wpForo. It'll help to filter posts and protect forum against spam attacks.
pt_BR: não está instalado! Para um controle avançado de spam, instale o plugin Akismet antispam, ele funciona bem com o sistema de controle de spam do wpForo. Akismet já está integrado com o wpForo. Isso ajudará a filtrar posts e proteger o fórum contra ataques de spam.

en: Topic and Post Moderation
pt_BR: Moderação de Tópicos e Posts

en: Moderation
pt_BR: Moderação

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Subscribe to this topic
pt_BR: Inscrever neste Tópico

en: Provides a safe way to communicate directly with other members. Messages are private and can only be viewed by conversation participants.
pt_BR: Fornece uma maneira segura de se comunicar diretamente com outros membros. As mensagens são privadas e só podem ser vistas pelos participantes da conversa.

en: You are not permitted to subscribe here
pt_BR: Você não está autorizado a se inscrever aqui

en: Forum ID is not detected
pt_BR: O ID do Fórum não foi detectado

en: Only Admins and Moderators can see your private topics.
pt_BR: Somente administradores e moderadores podem ver seus tópicos privados.

en: Private Topic
pt_BR: Tópico privado

en: public
pt_BR: publico

en: private
pt_BR: privado

en: Can view private topic
pt_BR: Podem ver tópico privado

en: Can set own topic private
pt_BR: Pode definir seu próprio tópico como privado

en: Can set topic private
pt_BR: Pode definir tópico como privado

en: filter by package
pt_BR: Filtrar por Pacote

en: View all Addons
pt_BR: Ver todos Complementos

en: Extend your forum with wpForo addons
pt_BR: Estenda o seu Fórum com os Complementos wpForo

en: New Addons for Your Forum!
pt_BR: Novos Complementos para o seu fórum!

en: Make sure you insert a class of font-awesome icon, it should start with fa- prefix like &quot;fas fa-comments&quot;.
pt_BR: Certifique-se de inserir uma classe de 'font-awesome', ele deve começar com o prefixo predefinido como &quot;fas fa-comments&quot;.

en: here
pt_BR: aqui

en: You can find all icons
pt_BR: Você pode encontrar todos ícones

en: Font-awesome Icon
pt_BR: Ícones do 'Font-awesome'

en: Forum Icon
pt_BR: Ícone do Fórum

en: You have been banned. Please contact the forum administrator for more information.
pt_BR: Você foi banido. Entre em contato com os administradores do Fórum para obter mais informações.

en: filter by status
pt_BR: filtrar por status

en: filter by group
pt_BR: filtrar por grupo

en: You are not permitted to view this attachment
pt_BR: Você não está autorizado a ver este anexo

en: Attribute all content to:
pt_BR: Atribua todo o conteúdo a:

en: Delete all wpForo content.
pt_BR: Exclua todo o conteúdo do wpForo.

en: What should be done with wpForo content owned by these users?
pt_BR: O que deve ser feito com o conteúdo wpForo de propriedade desses usuários?

en: What should be done with wpForo content owned by this user?
pt_BR: O que deve ser feito com o conteúdo wpForo de propriedade deste usuário?

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
pt_BR: <strong>ERRO</strong>: Este e-mail já está registrado, por favor escolha outro.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
pt_BR: <strong>ERRO</strong>: Este endereço de e-mail não está correto.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your email address.
pt_BR: <strong>ERRO</strong>: Por favor digite seu endereço de e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that username is not allowed.
pt_BR: <strong>ERRO</strong>: Desculpe, esse nome de usuário não é permitido.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
pt_BR: <strong>ERRO</strong>: Esse nome de usuário já está registrado. Por favor, escolha outro.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
pt_BR: <strong>ERRO</strong>: Esse nome de usuário é inválido porque ele usa caracteres inválidos. Por favor insira um nome de usuário válido.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
pt_BR: <strong>ERRO</strong>: Por favor, insira um nome de usuário.

en: Add a new Forum in this Category
pt_BR: Adicionar um novo fórum nesta categoria

en: Add a new Subforum
pt_BR: Adicionar um novo SubForum

en: This message will be displayed when a non-permitted forum member clicks on attached file link in topic and posts.
pt_BR: Esta mensagem será exibida quando um membro do fórum não esta autorizado a clicar no link de arquivo anexado no tópico e posts.

en: Attachment click - message for non-permitted users
pt_BR: Click em anexo - mensagem para usuários não autorizados

en: This option is only related to XML language files. You should upload a translation XML file to have a new language option in this drop-down. If you are using PO/MO translation files you should change WordPress Language in Dashboard > Settings admin page to load according translation for wpForo.
pt_BR: Essa opção só está relacionada a arquivos de idioma XML. Você deve carregar um arquivo XML de tradução para ter uma nova opção de idioma nesta lista suspensa. Se você estiver usando arquivos de tradução .PO/.MO você deve mudar a linguagem do WordPress no Painel > Configurações e selecionar de acordo com a tradução do wpForo.

en: one URL per line
pt_BR: uma URL por linha

en: Exclude page URLs
pt_BR: Excluir URLs de página

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages and excluded post/pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
pt_BR: Esta opção vai desativar o WordPress no front-end. Apenas páginas do fórum estarão disponíveis, desativando posts/páginas. O wpForo vai parecer como um fórum independente.

en: Enable this option if you want the topic subscription checkbox to be checked by default.
pt_BR: Habilite esta opção se desejar que a caixa de seleção de inscrição de tópico seja marcada por padrão.

en: Topic subscription option on post editor - checked/enabled
pt_BR: Opção de inscrever em tópico no editor de post - marcado/habilitado

en: This option adds topic subscription checkbox next to new topic and post submit button.
pt_BR: Esta opção adiciona a caixa de seleção de inscrição de tópico ao lado de um novo tópico e botão de enviar post.

en: Topic subscription option on post editor
pt_BR: Opção de inscrever em tópico no editor de post

en: If you have enabled this option, after registering, user can not login without confirming the email.
pt_BR: Se você habilitou essa opção, após o registro, o usuário não pode logar sem confirmar o e-mail.

en: Enable User Registration email confirmation
pt_BR: Habilitar confirmação de e-mail para registro do usuário

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Reply is created.
pt_BR: Envia e-mails de notificação para todos os endereços de e-mail (separados por vírgula) dos administradores do Fórum quando uma nova resposta é postada.

en: Notify Admins via email on new Post
pt_BR: Notifique os Administradores via e-mail de um novo post

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Topic is created.
pt_BR: Envia e-mails de notificação para todos os endereços de e-mail (separados por vírgula) dos administradores do Fórum quando um novo tópico é criado.

en: Notify Admins via email on new Topic
pt_BR: Notifique Administradores via e-mail sobre novos tópicos

en: Forum Admins email addresses
pt_BR: E-mail do Administrador do Fórum

en: FROM Email Address
pt_BR: Do endereço de e-mail

en: FROM Name
pt_BR: Enviado como (nome)

en: usergroup
pt_BR: grupo de usuário

en: Guests
pt_BR: Visitantes

en: This access is usually used for
pt_BR: Esse acesso geralmente é usado para

en: Forums can be displayed with different layouts (Extended, Simplified, Q&A, Threaded), just edit the top (blue panels) category and set the layout you want. Child forums' layout depends on the top category (blue panels) layout. They cannot have a different layout.
pt_BR: Os Fóruns podem ser exibidos com diferentes layouts (Estendido, Simplificado, Q&A), basta editar a categoria principal (painéis azuis) e definir o layout desejado. O layout dos Fóruns complementares dependem do layout da categoria principal (painéis azuis). Eles não podem ter um layout diferente.

en: If a category (blue panels) does not have forums (grey panels) it will not be displayed on front-end. Each category should contain at least one forum.
pt_BR: Se uma categoria (painéis azuis) não tiver fóruns (painéis cinzas), ela não será exibida no início. Cada categoria deve conter pelo menos um fórum.

en: Important Tips
pt_BR: Dicas Importantes

en: Total Size
pt_BR: Tamanho Total

en: Advanced Attachments Size
pt_BR: Tamanho dos Anexos Avançados

en: file(s)
pt_BR: Arquivo(s)

en: Advanced Attachments
pt_BR: Anexos Avançados

en: Default Attachments Size
pt_BR: Tamanho padrão dos anexos

en: Avatars Size
pt_BR: Tamanho dos avatares

en: More information about
pt_BR: Mais informação sobre

en: Details | Buy
pt_BR: Detalhes | Comprar

en: at least
pt_BR: finalmente

en: Version
pt_BR: Versão

en: Installed
pt_BR: Instalado

en: All wpForo addons are being developed by wpForo developers at gVectors Team. Addon prices also include a small donation to the hard work wpForo developers do for free. When you buy an addon, you also donate the free wpForo development and support. Addons are the only incoming source for wpForo developers. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. We have another dozens of awesome features in our to-do list which will also be added for free in future releases. So the free wpForo development always stays on the first priority and wpForo is being extended with new free functions and features even faster than before.
pt_BR: Todos os complementos wpForo estão sendo desenvolvidos pelos desenvolvedores do wpForo na equipe gVectors. Os preços do Complemento também incluem uma pequena doação para o trabalho duro que os desenvolvedores do wpForo fazem e graça. Quando você compra um complemento, você também colabora com o desenvolvimento e o suporte gratuito do wpForo. Os complementos são a única fonte de renda para desenvolvedores do wpForo. wpForo é um plugin de fórum premium que sempre estará disponível gratuitamente. Nunca haverá versões pagas e pro deste fórum. Temos outras dezenas de recursos incríveis em nossa lista de tarefas que também serão adicionadas gratuitamente em versões futuras. Assim, o desenvolvimento gratuito do wpForo sempre permanecerá na primeira prioridade e o wpForo está sendo estendido com novas funções e recursos gratuitos ainda mais rápidos do que antes.

en: wpForo Addons
pt_BR: Complementos wpForo

en: Allows to embed hundreds of video, social network, audio and photo content providers in forum topics and posts.
pt_BR: Permite incorporar centenas provedores de vídeos, rede sociais, áudios e conteúdo de foto em tópicos de fórum e posts.

en: Adds an advanced file attachment system to forum topics and posts. AJAX powered media uploading and displaying system with user specific library.
pt_BR: Adiciona um sistema avançado de anexos de arquivos para tópicos e posts. Carregamento de mídia movida com AJAX e sistema de exibição com biblioteca específica do usuário.

en: Forum Page ID
pt_BR: ID da página do fórum

en: support topic
pt_BR: tópico de suporte

en: wpForo PageID doesn't exist. Forums will not be loaded, please read this
pt_BR: ID de página wpForo não existe. Fóruns não serão carregados, por favor leia isto

en: IMPORTANT: wpForo can't work with default permalink, please change permalink structure
pt_BR: Importante: O wpForo não pode funcionar com o esquema de links permanentes padrão, por favor, estude uma mudança de estrutura de links permanentes

en: Member
pt_BR: Membro

en: Member Profile
pt_BR: Perfil de Membro

en: Welcome back %s!
pt_BR: Bem-vindo de volta %s!

en: Blog Comments
pt_BR: Comentários no Blog

en: Blog Posts
pt_BR: Posts no Blog

en: Forum Posts
pt_BR: Posts no Fórum

en: Attachment removed
pt_BR: Anexo removido

en: User registration is disabled
pt_BR: O registro de usuário está desativado

en: Incorrect file format. Allowed formats: jpeg, jpg, png, gif.
pt_BR: Formato de arquivo incorreto. Formatos permitidos: jpeg, jpg, png, gif.

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WordPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system. The "Extended
pt_BR: Obrigado por usar o wpForo! O wpForo é uma sistema de fórum profissional para WordPress e o único software de fórum que vem com sistema de multi-layouts. O "Estendido

en: Visit Forum
pt_BR: Visitar o Fórum

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
pt_BR: Esta opção vai desativar o WordPress convencional. Apenas páginas do fórum estarão disponíveis. wpForo vai parecer como um fórum independente.

en: Turn WordPress to wpForo
pt_BR: Transforme o WordPress em wpForo

en: Enable this option to be able manage forum attachments in Dashboard > Media > Library admin page.
pt_BR: Ative esta opção para poder gerenciar anexos do Fórum em Painel > Mídia > Biblioteca.

en: Insert Forum Attachments to Media Library
pt_BR: Inserir anexos do Fórum na Biblioteca de Mídia

en: This option is not synced with WordPress "Anyone can register" option in Dashboard > Settings > General admin page. If this option is enabled new users will always be able to register.
pt_BR: Esta opção não é sincronizada com a opção "Qualquer um pode se registrar" do WordPress em Painel > Configurações > Página de administração Geral. Se esta opção estiver ativada, novos usuários sempre poderão se registrar.

en: Enable User Registration
pt_BR: Ativar Registro de Usuário

en: Delete User Cache
pt_BR: Apagar Cache do Usuário

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Full access
pt_BR: Acesso Total

en: Moderator access
pt_BR: Acesso Moderador

en: Standard access
pt_BR: Acesso Padrão

en: Read only access
pt_BR: Acesso de Leitura apenas

en: No access
pt_BR: Sem Acesso

en: Customer
pt_BR: Cliente

en: Registered
pt_BR: Registrado

en: Moderator
pt_BR: Moderador

en: are you sure you want to delete?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir?

en: Forum Members List
pt_BR: Lista de Membros do Fórum

en: Closed
pt_BR: Fechado

en: Deleted Successfully!
pt_BR: Deletado com Sucesso!

en: Updated Successfully!
pt_BR: Atualizado com Sucesso!

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, it depends on database forum size and on server resources. Please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
pt_BR: Esse processo pode demorar alguns segundos ou vários minutos, depende do tamanho do banco de dados do fórum e dos recursos do servidor. Por favor, seja paciente e não feche esta página. Se você lidar com o erro 500 de servidor, por favor não se preocupe, o processo de atualização de dados ainda está rodando de fundo, no servidor MySQL.

en: New Passwords do not match
pt_BR: As novas senhas não correspondem

en: Old password is wrong
pt_BR: A senha antiga está errada

en: Can set own topic solved
pt_BR: Pode definir o próprio tópico como resolvido

en: Can set topic solved
pt_BR: Pode definir tópico como resolvido

en: Unsolved
pt_BR: Não resolvido

en: Select Color
pt_BR: Selecione a cor

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Clear
pt_BR: Claro

en: Discussion Board
pt_BR: Fórum de Discussão

en: Forum and Topic subscription with double opt-in/confirmation system.
pt_BR: Inscrição de Fórum e de Tópico com sistema duplo de ativação/confirmação.

en: Enable Subscription Confirmation
pt_BR: Ativar confirmação de Inscrição

en: Delete Phrase Cache
pt_BR: Apagar Cache de Traduções

en: Update Users Statistic
pt_BR: Atualizar estatísticas de usuários

en: Update Forums Statistic
pt_BR: Atualizar estatísticas dos Fóruns

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
pt_BR: Este processo pode demorar alguns segundos ou vários minutos, seja paciente e não feche esta página. Se você se deparar com o "Erro 500" do servidor, não se preocupe, o processo de atualização de dados ainda está rodando em segundo plano no servidor MySQL.

en: Forum Maintenance
pt_BR: Manutenção do Fórum

en: Solved
pt_BR: Resolvido

en: Hot
pt_BR: Em Alta

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Replied
pt_BR: Respondido

en: New
pt_BR: Novo

en: Topic Icons
pt_BR: Ícones dos Tópicos

en: open
pt_BR: aberto

en: close
pt_BR: fechado

en: unsticky
pt_BR: desafixar

en: sticky
pt_BR: fixar

en: unlike
pt_BR: Descurtir

en: like
pt_BR: curtir

en: Can move topic
pt_BR: Pode mover um tópico

en: Can close topic
pt_BR: Pode fechar um tópico

en: Can set own topic answered
pt_BR: Pode definir seu próprio tópico como respondido

en: Can set topic answered
pt_BR: Pode definir um tópico como respondido

en: Can attach file
pt_BR: Pode anexar arquivo

en: Can vote
pt_BR: Pode votar

en: Can set topic sticky
pt_BR: Pode definir um tópico como fixo

en: Can report
pt_BR: Pode denunciar

en: Can like
pt_BR: Pode curtir

en: Can delete own reply
pt_BR: Pode deletar a sua própria resposta

en: Can delete own topic
pt_BR: Pode excluir seu próprio tópico

en: Can edit own replay
pt_BR: Pode editar sua própria resposta

en: Can edit own topic
pt_BR: Pode editar o próprio tópico

en: Can delete replies
pt_BR: Pode apagar respostas

en: Can edit replies
pt_BR: Pode editar respostas

en: Can view replies
pt_BR: Pode ver respostas

en: Can post reply
pt_BR: Pode postar resposta

en: Can delete topic
pt_BR: Pode excluir tópico

en: Can edit topic
pt_BR: Pode editar tópico

en: Can view topic
pt_BR: Pode visualizar tópico

en: Can create topic
pt_BR: Pode ciar tópico

en: Can view forum
pt_BR: Pode visualizar o fórum

en: Front - Can write PM
pt_BR: Front - Pode escrever MP

en: Front - Can view member about me
pt_BR: Front - Pode ver a aba "sobre" dos membros

en: Front - Can view member signature
pt_BR: Front - Pode ver assinaturas de membros

en: Front - Can view member occupation
pt_BR: Front - Pode ver a ocupação dos membros

en: Front - Can view member location
pt_BR: Front - Pode ver a localização dos membros

en: Front - Can view member reg. date
pt_BR: Front - Pode ver data de registro de membros

en: Front - Can view member social networks
pt_BR: Front - Pode ver as redes sociais dos membros

en: Front - Can view member website
pt_BR: Front - Pode ver o site dos membros

en: Front - Can view member reputation
pt_BR: Front - Pode ver a reputação dos membros

en: Front - Can view member custom title
pt_BR: Front - Pode ver o cargo personalizado dos membros

en: Front - Can view member title
pt_BR: Front - Pode ver o Ranking dos membros

en: Front - Can view member email
pt_BR: Front - Pode ver o e-mail dos membros

en: Front - Can view member username
pt_BR: Front - Pode ver o nome de usuário dos membros

en: Front - Can view avatars
pt_BR: Front - Pode ver avatares

en: Front - Can have signature
pt_BR: Front - Pode ter uma assinatura

en: Front - Can upload avatar
pt_BR: Front - Pode carregar um avatar

en: Front - Can view profiles
pt_BR: Front - Pode visualizar perfis

en: Front - Can view members
pt_BR: Front - Pode visualizar membros

en: Dashboard - Can delete member
pt_BR: Painel - Pode deletar um membro

en: Dashboard - Can edit member
pt_BR: Painel - Pode editar um membro

en: %s ago
pt_BR: %s atrás

en: If you got some issue with wpForo, please enable this option before asking for support, this outputs hidden important information to help us debug your issue.
pt_BR: Se você tiver algum problema com o wpForo, habilite esta opção antes de pedir suporte, isso gera informações importantes ocultas para nos ajudar a solucionar seu problema.

en: Enable Debug Mode
pt_BR: Habilitar o modo de depuração

en: You can manage WordPress date and time format in WordPress Settings > General admin page.
pt_BR: Você pode gerenciar o formato de data e hora do WordPress em Configurações do WordPress > Página de administração Geral.

en: Enable WordPress Date/Time Format
pt_BR: Habilitar o formato de data/hora do WordPress

en: Themes
pt_BR: Temas

en: Phrases
pt_BR: Traduções

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Open link in a new tab
pt_BR: Abra link em nova aba

en: Link Text
pt_BR: Texto do link

en: Insert link
pt_BR: Inserir link

en: Forum Color Styles
pt_BR: Estilos de cor do fórum

en: Custom CSS Code
pt_BR: Código CSS personalizado

en: Post Content
pt_BR: Conteúdo do Post

en: Font Sizes
pt_BR: Tamanho das Fontes

en: This feature is useful if you're adding content before or after [wpforo] shortcode in page content. Also it useful if forum is loaded before website header, on top of the front-end.
pt_BR: Este recurso é útil se você estiver adicionando conteúdo antes ou depois do 'shortcode' [wpforo] no conteúdo da página. Também é útil se o Fórum é carregado antes do cabeçalho do site, acima do front-end.

en: Enable Output Buffer
pt_BR: Habilitar buffer de saída

en: Your topic successfully added
pt_BR: Seu Tópico foi adicionado com sucesso

en: Your subscription for this item could not be confirmed
pt_BR: Sua inscrição para este item não pôde ser confirmada

en: Your profile data have been successfully updated.
pt_BR: Seus dados de perfil foram atualizados com sucesso.

en: Your forum successfully deleted
pt_BR: Seu fórum foi excluído com sucesso

en: Your forum successfully added
pt_BR: Seu fórum foi adicionado com sucesso

en: You successfully replied
pt_BR: Você respondeu com sucesso

en: You don't have permission to edit post from this forum
pt_BR: Você não tem permissão para editar post deste fórum

en: You don't have permission to delete topic from this forum
pt_BR: Você não tem permissão para deletar tópico deste fórum

en: You don't have permission to delete post from this forum
pt_BR: Você não tem permissão para deletar post deste fórum

en: You don't have permission to create topic into this forum
pt_BR: Você não tem permissão para criar tópico neste fórum

en: You don't have permission to create post in this forum
pt_BR: Você não tem permissão para criar post neste fórum

en: You have no permission to edit this topic
pt_BR: Você não tem permissão para editar este tópico

en: You have been successfully unsubscribed
pt_BR: Você foi descadastrado com sucesso

en: You have been successfully subscribed
pt_BR: Você foi inscrito com sucesso

en: You are already voted this post
pt_BR: Você já votou neste post

en: Wrong post data
pt_BR: Dados do post errados

en: Welcome to our Community!
pt_BR: Bem-vindo à nossa comunidade!

en: Username length must be between 3 characters and 30 characters.
pt_BR: Tamanho do nome de usuário deve ser entre 3 e 30 caracteres.

en: Username is missed.
pt_BR: Faltando nome de usuário

en: Username exists. Please insert another.
pt_BR: O nome de usuário já existe. Por favor insira outro.

en: User successfully deleted from wpforo
pt_BR: Usuário excluído com sucesso do wpforo

en: User group successfully edited
pt_BR: Grupo de usuários editado com sucesso

en: User group successfully added
pt_BR: Grupo de usuários adicionado com sucesso

en: User group edit error
pt_BR: Erro de edição do grupo de usuários

en: User group add error
pt_BR: Erro de adição do grupo de usuários

en: User delete error
pt_BR: Erro de exclusão de usuário

en: Topics delete error
pt_BR: Erro de exclusão de tópicos

en: Topic successfully updated
pt_BR: Tópico atualizado com sucesso

en: Topic successfully moved
pt_BR: Tópico movido com sucesso

en: Topic not found.
pt_BR: Tópico não encontrado.

en: Topic edit error
pt_BR: Erro de edição de tópico

en: Topic delete error
pt_BR: Erro de exclusão de tópico

en: Topic add error
pt_BR: Erro de adição de tópico

en: Topic Move Error
pt_BR: Erro ao mover tópico

en: This topic successfully deleted
pt_BR: Este tópico foi excluído com sucesso

en: This post successfully edited
pt_BR: Este Post foi editado com sucesso

en: This post successfully deleted
pt_BR: Este post foi deletado com sucesso

en: This email address is already registered. Please insert another.
pt_BR: Este endereço de e-mail já está registrado. Por favor insira outro.

en: API options successfully updated, but previous value not changed
pt_BR: Opções da API atualizadas com sucesso, mas o valor anterior não foi alterado

en: Theme options successfully updated
pt_BR: Opções de tema atualizadas com sucesso

en: The uploaded file size is too big
pt_BR: O tamanho do arquivo carregado é muito grande

en: Successfully voted
pt_BR: Votado com sucesso

en: Successfully updated
pt_BR: Atualizado com sucesso

en: Success! Thank you. Please check your email and click confirmation link below to complete this step.
pt_BR: Tudo Certo! Obrigado. Por favor, verifique o seu e-mail e clique no link de confirmação para concluir esta etapa.

en: Subscribe options successfully updated, but previous value not changed
pt_BR: Opções de inscrição atualizadas com sucesso, mas o valor anterior não foi alterado

en: Subscribe options successfully updated
pt_BR: Opções de inscrição atualizadas com sucesso

en: Something wrong with profile data.
pt_BR: Algo errado com dados de perfil.

en: Reply request error
pt_BR: Erro de solicitação de resposta

en: Registration Error
pt_BR: Erro de Registro

en: Post options successfully updated, but previous value not changed
pt_BR: Opções de post atualizadas com sucesso, mas o valor anterior não foi alterado

en: Post options successfully updated
pt_BR: Opções de post atualizadas com sucesso

en: Post delete error
pt_BR: Erro ao deletar post

en: Please insert required fields!
pt_BR: Por favor insira os campos obrigatórios!

en: Phrase update error
pt_BR: Erro ao atualizar tradução

en: Phrase successfully updates
pt_BR: Traduções atualizadas com sucesso

en: Phrase successfully added
pt_BR: Tradução adicionada com sucesso

en: Phrase adding error
pt_BR: Erro na adição de tradução

en: Phrase add error
pt_BR: Erro ao adicionar tradução

en: Permission denied for this action
pt_BR: Permissão negada para esta ação

en: Permission denied for edit forum
pt_BR: Permissão negada para editar Fórum

en: Permission denied for delete forum
pt_BR: Permissão negada para excluir Fórum

en: Permission denied for add forum
pt_BR: Permissão negada para adicionar Fórum

en: Permission denied
pt_BR: Permissão Negada

en: Password mismatch.
pt_BR: As senhas não conferem.

en: Password length must be between 6 characters and 20 characters.
pt_BR: O tamanho da senha deve ser entre 6 e 20 caracteres.

en: No Posts found for update
pt_BR: Nenhum post encontrado para atualização

en: New language successfully added and changed wpforo language to new language
pt_BR: Nova Tradução adicionada e idioma do wpforo alterado para este novo idioma

en: Message has been sent
pt_BR: A Mensagem foi enviada

en: Member options successfully updated, but previous value not changed
pt_BR: Opções de membro atualizadas com sucesso, mas o valor anterior não alterado

en: Member options successfully updated
pt_BR: Opções de membro atualizadas com sucesso

en: Invalid request!
pt_BR: Solicitação inválida!

en: Invalid Email address
pt_BR: Endereço de e-mail inválido

en: Insert your Email address.
pt_BR: Insira seu endereço de e-mail.

en: Illegal character in username.
pt_BR: Caractere inválido no nome de usuário.

en: General options successfully updated
pt_BR: Opções Gerais atualizadas com sucesso

en: Forum update error
pt_BR: Erro de atualização do Fórum

en: Forum successfully updated
pt_BR: Fórum atualizado com sucesso

en: Forum options successfully updated, but previous value not changed
pt_BR: Opções de Fórum atualizadas com sucesso, mas o valor anterior não foi alterado

en: Forum options successfully updated
pt_BR: Opções de Fórum atualizadas com sucesso

en: Forum merging error
pt_BR: Erro ao mesclar Fórum

en: Forum is successfully merged
pt_BR: Fórum é mesclado com sucesso

en: Forum hierarchy successfully updated
pt_BR: Hierarquia do Fórum atualizada com sucesso

en: Forum deleting error
pt_BR: Erro de exclusão de Fórum

en: Forum Base URL successfully updated
pt_BR: URL base do Fórum atualizado com sucesso

en: File type is not allowed
pt_BR: Tipo de arquivo não permitido

en: Features successfully updated, but previous value not changed
pt_BR: Recursos atualizados com sucesso, mas o valor anterior não foi alterado

en: Features successfully updated
pt_BR: Recursos atualizados com sucesso

en: Error: please insert some text to report.
pt_BR: Erro: Insira um texto sobre a denúncia.

en: Error: Topic is not found
pt_BR: Erro: O Tópico não foi encontrado

en: Error: No topic selected
pt_BR: Erro: Nenhum Tópico foi selecionado

en: Error: Forum is not found
pt_BR: Erro: O Fórum não foi encontrado

en: Email address exists. Please insert another.
pt_BR: Endereço de e-mail já cadastrado. Por favor insira outro.

en: Could not be unsubscribe from this item
pt_BR: Não foi possível cancelar a inscrição deste item

en: Cannot update post data
pt_BR: Não é possível atualizar dados do post

en: Cannot update forum hierarchy
pt_BR: Não foi possível atualizar a hierarquia do fórum

en: Can`t upload file
pt_BR: Não é possível carregar o arquivo

en: Can't write a post: This topic is closed
pt_BR: Não é possível escrever um post: Este é um tópico fechado

en: Can't subscribe to this item
pt_BR: Não é possível assinar este item

en: Can't send report email
pt_BR: Não é possível enviar o e-mail de denúncia

en: Can't send confirmation email
pt_BR: Não é possível enviar o e-mail de confirmação

en: Can't delete this Usergroup
pt_BR: Não é possível excluir este Grupo de usuário

en: Can't add new language
pt_BR: Não é possível adicionar novo idioma

en: Can't add forum
pt_BR: Não é possível adicionar Fórum

en: All Checked topics successfully deleted
pt_BR: Todos os tópicos marcados foram excluídos com sucesso

en: Add Topic error: No forum selected
pt_BR: Erro ao adicionar tópico: Nenhum Fórum foi selecionado

en: Access successfully deleted
pt_BR: Acesso excluído com sucesso

en: Access edit error
pt_BR: Erro de edição de acesso

en: Access delete error
pt_BR: Erro de exclusão de acesso

en: Access add error
pt_BR: Erro de adição de acesso

en: wpForo Navigation
pt_BR: Navegação wpForo

en: view all topics
pt_BR: ver todos tópicos

en: view all questions
pt_BR: ver todas perguntas

en: view all posts
pt_BR: ver todos posts

en: view
pt_BR: ver

en: update
pt_BR: atualizar

en: subscriptions
pt_BR: Inscrições

en: replies
pt_BR: respostas

en: register
pt_BR: registrar

en: prev
pt_BR: anterior

en: posted
pt_BR: postado

en: phrase_value
pt_BR: Termo_Original

en: phrase_key
pt_BR: Termo_Traduzido

en: old password
pt_BR: senha antiga

en: next
pt_BR: próximo

en: new password again
pt_BR: nova senha novamente

en: new password
pt_BR: nova senha

en: my profile
pt_BR: meu perfil

en: members
pt_BR: membros

en: matches
pt_BR: conferem

en: logout
pt_BR: sair

en: forums
pt_BR: Fóruns

en: edit user
pt_BR: editar usuário

en: edit profile
pt_BR: editar perfil

en: confirm password
pt_BR: confirmar senha

en: by %s
pt_BR: por %s

en: by
pt_BR: por

en: add_new
pt_BR: Adicionar

en: activity
pt_BR: atividade

en: account
pt_BR: conta

en: Your Answer
pt_BR: Sua Pergunta

en: You can go to %s page or Search here
pt_BR: Você pode ir para a página %s ou procurar aqui

en: You
pt_BR: Você

en: Write message
pt_BR: Escrever mensagem

en: Working
pt_BR: Processando...

en: Wordpress avatar system
pt_BR: Sistema de avatar do Wordpress

en: Website
pt_BR: site

en: Votes
pt_BR: Votos

en: Views
pt_BR: Visualizações

en: View the latest post
pt_BR: Ver o último post

en: View entire post
pt_BR: Ver post inteiro

en: Username
pt_BR: Usuário

en: Usergroup has been successfully deleted. All users of this usergroup have been moved to the usergroup you've chosen
pt_BR: O Grupo de usuário foi excluído com sucesso. Todos os usuários deste Grupo foram movidos para o Grupo que você selecionou

en: Usergroup has been successfully deleted.
pt_BR: O Grupo de usuário foi excluído com sucesso.

en: User Group
pt_BR: Grupo de Usuário

en: User
pt_BR: Usuário

en: Use comments to ask for more information or suggest improvements. Avoid answering questions in comments.
pt_BR: Use comentários para pedir mais informações ou sugerir melhorias. Evite responder a perguntas nos comentários.

en: Upload an avatar
pt_BR: Upload de um avatar

en: Unsubscribe
pt_BR: Desincrever

en: Unknown upload error
pt_BR: Erro de upload desconhecido

en: Topic title
pt_BR: Título do tópico

en: Topic Title
pt_BR: Título do Tópico

en: Topic RSS Feed
pt_BR: Feed RSS de Tópico

en: Timezone
pt_BR: Fuso Horário

en: The uploaded file was only partially uploaded
pt_BR: O arquivo carregado só foi parcialmente carregado

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
pt_BR: O arquivo carregado excede a diretiva upload_max_filesize do php.ini

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
pt_BR: O arquivo carregado excede a diretiva MAX_FILE_SIZE que foi especificada no formulário HTML

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader
pt_BR: Obrigado por usar wpForo. O wpForo é um plugin Premium de fórum que estará sempre disponível de graça. Nunca haverá versões pagas e pro deste sistema de fórum. No entanto, este é um projeto muito grande e difícil, por isso também desenvolvemos complementos pagos (extensões), o que nos ajudará financeiramente a continuar melhorando e adicionando novos recursos ao plugin wpForo gratuito. Os complementos do fórum também serão ativamente desenvolvidos. Os primeiros complementos "Advanced Media Uploader

en: Subscriptions
pt_BR: inscrições

en: Subscribe for new topics
pt_BR: Inscreva-se para novos tópicos

en: Subscribe for new replies
pt_BR: Inscreva-se para novas respostas

en: Subforums
pt_BR: Sub-Fóruns

en: Specify avatar by URL
pt_BR: Usar avatar por URL

en: Sort Search Results by
pt_BR: Organizar resultados da pesquisa por

en: Sorry, something is wrong with your data.
pt_BR: Desculpe, há algo de errado com seus dados.

en: Social Networks
pt_BR: Redes sociais

en: Site Profile
pt_BR: Perfil do Site

en: Signature
pt_BR: Assinatura

en: Sign In
pt_BR: Entrar

en: Set this option value 0 if you want to show all posts under topic intro area.
pt_BR: Defina este valor da opção para 0 se desejar mostrar todas as postagens na área de introdução do tópico.

en: Set Topic Sticky
pt_BR: Definir tópico como Fixo

en: Send Report
pt_BR: Enviar Denúncia

en: Select Page
pt_BR: Selecionar Página

en: Search...
pt_BR: Pesquisar...

en: Search result for
pt_BR: Resultado de pesquisa por

en: Search in date period
pt_BR: Pesquisar por data

en: Search in Forums
pt_BR: Pesquisar nos Fóruns

en: Search Type
pt_BR: Tipo de pesquisa

en: Search Titles Only
pt_BR: Pesquisar apenas títulos

en: Search Phrase
pt_BR: Pesquisa de Tradução

en: Search Entire Posts
pt_BR: Pesquisar Posts inteiros

en: Search
pt_BR: Buscar

en: Save Changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Result Info
pt_BR: Resultados para

en: Report to Administration
pt_BR: Denunciar ao Administrador

en: Report
pt_BR: Denunciar

en: Reply
pt_BR: Responder

en: Replies not found
pt_BR: Respostas não encontradas

en: Replies
pt_BR: Respostas

en: Remember Me
pt_BR: Lembrar-me

en: Relevancy
pt_BR: Relevância

en: Registered date
pt_BR: Data de Registro

en: Register
pt_BR: Cadastrar

en: Recent Topics
pt_BR: Tópicos Recentes

en: Recent Questions
pt_BR: Perguntas Recentes

en: Received Likes
pt_BR: Curtidas recebidas

en: Rating Badge
pt_BR: Emblema de Ranking

en: Rating
pt_BR: Ranking

en: REPLY:
pt_BR: RESPOSTA:

en: Quote
pt_BR: Citar (Quote)

en: Questions
pt_BR: Perguntas

en: Question Comments
pt_BR: Comentários em perguntas

en: Q&A layout - Intro topics
pt_BR: Q&A layout - Tópicos de introdução

en: Q&A Layout - Number of intro topics
pt_BR: Q&A layout - Número de tópicos de introdução

en: Powered by
pt_BR: Movido a

en: Posted by
pt_BR: Postado por

en: Posted
pt_BR: Postado

en: Post link
pt_BR: Link do post

en: Post Title
pt_BR: Título do post

en: Please %s or %s
pt_BR: Por favor %s ou %s

en: Password
pt_BR: Senha

en: Page
pt_BR: Página

en: Our newest member
pt_BR: Novos novos membros

en: Oops! The page you requested was not found!
pt_BR: Oops! A página solicitada não foi encontrada!

en: Occupation
pt_BR: Ocupação

en: No topics were found here
pt_BR: Nenhum tópico foi encontrado aqui

en: No subscriptions found for this member.
pt_BR: Não foram encontradas inscrições deste membro.

en: No online members at the moment
pt_BR: Nenhum membro online no momento

en: No forums were found here.
pt_BR: Nenhum fórum foi encontrado aqui.

en: No file was uploaded
pt_BR: Nenhum arquivo foi carregado

en: No activity found for this member.
pt_BR: Nenhuma atividade deste membro foi encontrada

en: My Profile
pt_BR: Meu Perfil

en: Must be minimum 6 characters.
pt_BR: Deve ser no mínimo 6 caracteres.

en: Move Topic
pt_BR: Mover tópico

en: Missing a temporary folder
pt_BR: Faltando uma pasta temporária

en: Messages
pt_BR: Mensagens

en: Members not found
pt_BR: Membros não encontrados

en: Member information
pt_BR: Informação de membro

en: Member Rating Badge
pt_BR: Emblema da classificação do membro

en: Member Rating
pt_BR: Classificação do membro

en: Member Information
pt_BR: Informações do Membro

en: Member Activity
pt_BR: Atividade do Membro

en: Maximum allowed file size is
pt_BR: Tamanho máximo permitido do arquivo é

en: Lost your password?
pt_BR: Perdeu sua senha?

en: Logout
pt_BR: Sair

en: Login
pt_BR: Entrar

en: Location
pt_BR: Localização

en: Liked
pt_BR: Curtido

en: Length must be between 3 characters and 30 characters.
pt_BR: Comprimento deve ser entre 3 e 30 caracteres.

en: Leave a reply
pt_BR: Deixar uma resposta

en: Latest Post
pt_BR: Post Recente

en: Last post by %s
pt_BR: Último post feito por %s

en: Last Year ago
pt_BR: Ano passado

en: Last Week
pt_BR: Semana passada

en: Last Post Info
pt_BR: Última Informação de Post

en: Last Post
pt_BR: Post Recente

en: Last Month
pt_BR: Mês passado

en: Last Active
pt_BR: Última atividade

en: Last 6 Months
pt_BR: 6 meses atrás

en: Last 3 Months
pt_BR: 3 meses atrás

en: Last 24 hours
pt_BR: Últimas 24 horas

en: Joined
pt_BR: Entrou

en: Insert member name or email
pt_BR: Insira o nome ou e-mail do membro

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Forum is empty
pt_BR: O Fórum esta vazio

en: Forum Statistics
pt_BR: Estatísticas do Fórum

en: Forum RSS Feed
pt_BR: Feed RSS do Fórum

en: Forum Profile
pt_BR: Perfil no Fórum

en: Forum Members
pt_BR: Membros do Fórum

en: Forum Home
pt_BR: Página incial do Fórum

en: Forum - Registration
pt_BR: Fórum - Cadastro

en: Forum - Page Not Found
pt_BR: Fórum - Página não encontrada

en: Forum - Login
pt_BR: Fórum - Entrar

en: Forum
pt_BR: Fórum

en: First post and replies
pt_BR: Primeiro post e respostas

en: Find Topics Started by User
pt_BR: Localizar tópicos feitos pelo usuário

en: Find Posts by User
pt_BR: Encontrar posts por usuário

en: File upload stopped by extension
pt_BR: Upload de arquivo interrompido por conta da extensão

en: Failed to write file to disk
pt_BR: Falha ao gravar arquivo em disco

en: Extended Layout - Number of intro topics
pt_BR: Layout estendido - Número de tópicos de introdução

en: Extended Layout - Number of intro posts
pt_BR: Layout estendido - Número de posts de introdução

en: Extended Layout - Intro topics
pt_BR: Layout estendido - Tópicos de introdução

en: Extended Layout - Intro posts
pt_BR: Layout estendido - Posts de introdução

en: Expanded
pt_BR: Expandido

en: Enter title here
pt_BR: Insira o título aqui

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Edited:
pt_BR: Editado:

en: Display Name
pt_BR: Nome de exibição

en: Descending order
pt_BR: Ordem decrescente

en: Date
pt_BR: Data

en: Confirm my subscription
pt_BR: Confirmar minha inscrição

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Collapsed
pt_BR: Recolhido

en: Choose Target Forum
pt_BR: Escolha o Fórum desejado

en: Change password
pt_BR: Alterar senha

en: Attach file:
pt_BR: Anexar arquivo:

en: Ascending order
pt_BR: Ordem crescente

en: Any Date
pt_BR: Qualquer Data

en: Answers
pt_BR: Respostas

en: Answer to
pt_BR: Responder para

en: Answer
pt_BR: Resposta

en: Add topic
pt_BR: Adicionar tópico

en: Add a comment
pt_BR: Adicionar um comentário

en: Activity
pt_BR: Atividade

en: Account
pt_BR: Conta

en: About Me
pt_BR: Sobre

en: %s, %s, %s and %d people liked
pt_BR: %s, %s, %s e %d curtiram

en: %s, %s and %s liked
pt_BR: %s, %s e %s curtiram

en: %s liked
pt_BR: %s curtiu

en: %s and %s liked
pt_BR: %s e %s curtiram

en: wpForo User Timezone
pt_BR: Fuso Horário do usuário wpForo

en: wpForo Usergroup
pt_BR: Grupo de usuário wpForo

en: Move
pt_BR: Mover

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

en: IMPORTANT! Uninstall is not a simple deactivation action. This action will permanently remove all forum data (forums, topics, replies, attachments...) from database. Please backup database before this action, you may need this forum data in future. If you are sure that you want to delete all forum data please confirm. If not, just cancel it, then you can deactivate this plugin, that will not remove forum data.
pt_BR: Importante! Desinstalar não é uma simples ação de desativação. Esta ação vai remover permanentemente todos os dados do fórum (fóruns, tópicos, respostas, anexos...) do banco de dados. Por favor, faça um backup do banco de dados antes de prosseguir, você pode precisar de dados deste fórum no futuro. Se você tiver certeza de que deseja excluir todos os dados do fórum, por favor confirme. Se não, basta cancelar, então você pode desativar este plugin, que não vai apagar os dados do fórum.

en: Could not write file %s
pt_BR: Não foi possível gravar o arquivo %s

en: Items
pt_BR: Itens

en: No items found
pt_BR: Nenhum item encontrado

en: Are you sure you want to DELETE this item?
pt_BR: Tem certeza de que deseja EXCLUIR este item?

en: Delete this item
pt_BR: Excluir este item

en: Select All
pt_BR: Selecionar Todos

en: Show all forums
pt_BR: Mostrar todos fóruns

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Bulk Actions
pt_BR: Ações em massa

en: Display with Avatars
pt_BR: Exibir com avatares

en: Display Avatars
pt_BR: Mostrar avatares

en: Number of Items
pt_BR: Número de itens

en: Title
pt_BR: Título

en: NOTE: If you're going to add widgets in this sidebar, please use 'Full Width' template for wpForo index page to avoid sidebar duplication.
pt_BR: Nota: se você estiver adicionando widgets nesta barra lateral, por favor use um layout 'Full Width' para a página de índice do wpForo para evitar a duplicação da barra lateral.

en: wpForo Sidebar
pt_BR: Barra lateral do wpForo

en: wpForo Menu
pt_BR: Menu do wpForo

en: Theme file not readable
pt_BR: Arquivo de tema não legível

en:  Discussion Board
pt_BR: Fórum de discussão

en:  Forum
pt_BR: Fórum

en: %s access successfully edited
pt_BR: %s acesso editado com sucesso

en: %s access successfully added
pt_BR: %s acesso adicionado com sucesso

en: Dismiss this notice.
pt_BR: Descartar este aviso.

en: Users will be join this usergroup
pt_BR: Os usuários vão se juntar a este Grupo

en: Delete Chosen Usergroup And Join Users To Other Usergroup
pt_BR: Excluir o grupo escolhido e juntar usuários a outros grupos de usuário

en: Delete Chosen Usergroup And Users
pt_BR: Excluir usuários e Grupos selecionados

en: save
pt_BR: salvar

en: add
pt_BR: Adicionar

en: Guest
pt_BR: Convidado

en: View users list in this usergroup
pt_BR: Ver lista de usuários deste grupo de usuários

en: Delete this usergroup
pt_BR: Excluir esse grupo de usuários

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit this usergroup
pt_BR: Editar este grupo de usuários

en: Usergroup Name
pt_BR: Nome do Grupo de Usuários

en: Usergroups
pt_BR: Grupos de Usuários

en: No theme found
pt_BR: Nenhum tema encontrado

en: No layout found
pt_BR: Nenhum layout encontrado

en: Reset Settings
pt_BR: Redefinir configurações

en: Are you sure you want to reset all settings and style colors to default?
pt_BR: Tem certeza de que deseja redefinir todas as configurações e estilo de cores para o padrão?

en: Are you sure you want to delete this theme files?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir esses arquivos de tema?

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Fresh Installation
pt_BR: Instalação rápida

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: Current active theme
pt_BR: Tema ativo atualmente

en: Forum Themes
pt_BR: Temas do fórum

en: Front-end Phrases
pt_BR: Painel de Tradução

en: Addons
pt_BR: Complementos

en: Styles
pt_BR: Estilos

en: Features
pt_BR: Recursos

en: Emails
pt_BR: E-mails

en: Topics &amp; Posts
pt_BR: Tópicos &amp; Posts

en: Forum Accesses
pt_BR: Acessos do Fórum

en: General
pt_BR: Geral

en: Forum Settings
pt_BR: Configurações do Fórum

en: Report message body
pt_BR: Conteúdo da mensagem de denúncia

en: Report message subject
pt_BR: Assunto da mensagem de denúncia

en: This message comes from post reporting pop-up form.
pt_BR: Esta mensagem vem do formulário pop-up de denúncia de posts.

en: Post Reporting Emails
pt_BR: E-mails de denúncias de posts

en: New reply notification email message
pt_BR: Mensagem da notificação via e-mail de novas respostas

en: New reply notification email subject
pt_BR: Assunto para Notificação via e-mail de nova resposta

en: New topic notification email message
pt_BR: Mensagem de notificação via e-mail de novo tópico

en: New topic notification email subject
pt_BR: Assunto da notificação via e-mail de novo tópico

en: Subscribe confirmation email message
pt_BR: Mensagem de e-mail de confirmação de inscrição

en: Subscribe confirmation email subject
pt_BR: Assunto da notificação via e-mail para confirmação de inscrição

en: Subscription Emails
pt_BR: E-mails de Inscrição

en: Comma separated email addresses of forum administrators to get forum notifications. For example post report messages.
pt_BR: Endereços de e-mail separados por vírgulas dos administradores do fórum para obter notificações no fórum. Por exemplo, mensagens de denúncia de posts.

en: Forum Admin Email Addresses
pt_BR: E-mail dos Administradores do Fórum

en: From Email Address
pt_BR: Do endereço de e-mail

en: From Name
pt_BR: Enviado como  (nome)

en: Server "post_max_size" is
pt_BR: O valor "post_max_size" do servidor é

en: Server "upload_max_filesize" is
pt_BR: O valor "upload_max_filesize" do servidor é

en: You can not set this value more than "upload_max_filesize" and "post_max_size". If you want to increase server parameters please contact to your hosting service support.
pt_BR: Você não pode definir esse valor maior do que "upload_max_filesize" e "post_max_size". Se você quiser aumentar os parâmetros do servidor, entre em contato com o suporte do seu serviço de hospedagem.

en: Maximum upload file size
pt_BR: Tamanho máximo do arquivo de upload

en: Allow Delete Own post for
pt_BR: Permitir excluir próprio post com

en: Allow Edit Own Post for
pt_BR: Permitir editar próprio post com

en: Number of Posts per Page
pt_BR: Número de posts por página

en: Allow Delete Own Topic for
pt_BR: Permitir exclusão do Próprio Tópico com

en: Allow Edit Own Topic for
pt_BR: Permitir edição do Próprio Tópico por

en: Number of Topics per Page
pt_BR: Número de tópicos por página

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader", "Polls", "Private Messages" and "Ad Manager" will be available very soon. Once you got some addon and activated that, you will find settings in vertical subTabs here.
pt_BR: Obrigado por usar o wpForo. O wpForo é um plugin de fórum premium que sempre estará disponível gratuitamente. Nunca haverá versões pagas e pro deste fórum. No entanto, este é um projeto muito grande e difícil, por isso também desenvolvemos complementos pagos (extensões), o que nos ajudará financeiramente a continuar melhorando e adicionando novos recursos ao plugin wpForo gratuito. Os complementos do fórum também serão ativamente desenvolvidos. Os primeiros complementos "Upload de Media avançada", "Enquetes", "Mensagens privadas" e "Gerenciador de Anúncios" estarão disponíveis em breve. Uma vez que você tenha algum complemento e ativa-lo, você vai encontrar suas configurações nas abas verticais aqui.

en: This option depends on "Enable Member Rating Titles" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
pt_BR: Esta opção depende da opção principal "Ativar títulos de classificação de membros", que está localizada em Configurações wpForo > Aba de recursos

en: Enable Reputation Badges for selected usergroups
pt_BR: Habilitar emblemas de reputação para os grupos de usuários selecionados

en: This option depends on "Enable Member Rating" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
pt_BR: Esta opção depende da opção principal "Ativar classificação do membro", que está localizada na configuração wpForo > Aba de recursos

en: Enable Reputation Titles for selected usergroups
pt_BR: Habilitar títulos de reputação para os grupos de usuários selecionados

en: Badge Icon
pt_BR: Ícone do emblema

en: Color
pt_BR: Cor

en: Custom Title
pt_BR: Título personalizado

en: Number of Posts
pt_BR: Número de Posts

en: Level
pt_BR: Nível

en: More
pt_BR: Mais

en: Rating Icon
pt_BR: Ícone do Ranking

en: Rating Color
pt_BR: Cor da classificação

en: Full Badge
pt_BR: Emblema Completo

en: Short Badge
pt_BR: Emblema simples

en: Member Title
pt_BR: Cargo do membro

en: Min Number of Posts
pt_BR: Quantidade mínima de posts

en: Rating Level
pt_BR: Nível de classificação

en: Member Reputation
pt_BR: Reputação do Membro

en: Lost Password URL
pt_BR: URL de Recuperação de Senha

en: Register URL
pt_BR: URL de Cadastro

en: Login URL
pt_BR: URL de Login

en: Use this option only if you have set other pages for authorization. 
                            wpForo doesn't change its own URLs, these options are only for other plugin compatibility. 
                            For example, if you use BuddyPress or Ultimate Member plugin you can set these values:
pt_BR: Use esta opção somente se você tiver definido outras páginas para autorização. 
                            wpForo não altera suas URLs, essas opções são apenas para outras compatibilidades de plugins. 
                            Por exemplo, se você usa o plugin BuddyPress ou Ultimate Member, você pode definir esses valores:

en: Custom Authorization URLs
pt_BR: URLs de autorização personalizadas

en: Members URL structure
pt_BR: Estrutura de URL dos membros

en: minutes
pt_BR: minutos

en: Online status timeout
pt_BR: Tempo limite de status online

en: Add New Language
pt_BR: Adicionar novo idioma

en: Language XML file
pt_BR: Arquivo XML de Idioma

en: Forum Language
pt_BR: Idioma do Fórum

en: Use greater than 5 - below Posts, 10 - below Media, 15 - below Links, 20 - below Pages, 25 - below comments, 60 - below first separator, 65 - below Plugins, 70 - below Users, 75 - below Tools, 80 - below Settings, 100 - below second separator
pt_BR: Use maior que 5 - abaixo Posts, 10 - abaixo de Mídia, 15 - abaixo de Links, 20 - abaixo de Páginas, 25 - abaixo dos Comentários, 60 - abaixo do primeiro separador, 65 - abaixo de Plugins, 70 - abaixo de Usuários, 75 - abaixo de Ferramentas, 80 - abaixo das Configurações, 100 - abaixo do segundo separador

en: The position in the menu order wpForo should appear.
pt_BR: A posição na ordem do menu em que o wpForo deve aparecer.

en: Dashboard Menu Position
pt_BR: Posição do painel no menu

en: Forum Base URL
pt_BR: URL Base do Fórum

en: Forum Description
pt_BR: Descrição do Fórum

en: Forum Title
pt_BR: Título do Fórum

en: Update Options
pt_BR: Atualizar Opções

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Please enable this option to help wpForo get more popularity as your thank to the hard work we do for you totally free. This option adds a very small icon in forum footer, which will allow your site visitors recognize the name of forum solution you use.
pt_BR: Por favor, ative esta opção para ajudar o wpForo obter mais popularidade, como forma do seu agradecimento ao trabalho árduo que fazemos para você totalmente de graça. Esta opção adiciona um ícone muito pequeno no rodapé do fórum, que permitirá que os visitantes do site reconheçam o nome da solução de fórum que você usa.

en: Help wpForo to grow, show plugin info
pt_BR: Ajude o wpForo a crescer, mostrando informações do plugin

en: Enable wpForo Font-Awesome Lib
pt_BR: Habilitar biblioteca de ícones 'Font-Awesome' para o wpForo

en: Enable wpForo SEO for Meta Tags
pt_BR: Habilitar SEO para 'Meta Tags' do wpForo

en: Enable wpForo SEO for Meta Titles
pt_BR: Habilitar SEO para 'Meta Titles' do wpForo

en: Enable Member Cache
pt_BR: Habilitar cache de membro

en: Enable Member Rating Titles
pt_BR: Habilitar títulos de classificação de membros

en: Enable Member Rating
pt_BR: Habilitar classificação de membro

en: Allow Member Signature
pt_BR: Permitir assinatura de membros

en: Enable Custom Avatars
pt_BR: Habilitar avatares personalizados

en: Enable Avatars
pt_BR: Ativar avatares

en: Replace Author Avatar with Forum Profile Avatar
pt_BR: Substituir avatar de autor pelo Avatar de perfil do fórum

en: Replace Comment Author Link to Forum Profile
pt_BR: Substituir link de comentário do autor para o perfil do fórum

en: Replace Author Link to Forum Profile
pt_BR: Substituir link do autor para o perfil do fórum

en: Show Forum Statistic
pt_BR: Mostrar Estatísticas do Fórum

en: Show Breadcrumb
pt_BR: Mostrar Trilha de navegação (Breadcrumb)

en: Show Top Search
pt_BR: Mostrar pesquisa no topo

en: Show Top/Menu Bar
pt_BR: Mostrar barra superior/menu

en: Show Forum Page Title
pt_BR: Mostrar título da página do fórum

en: This option doesn't affect website admins.
pt_BR: Esta opção não afeta Administradores do site.

en: Show Admin Bar for Members
pt_BR: Mostrar barra de administração para membros

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Access name
pt_BR: Nome de acesso

en: delete
pt_BR: excluir

en: Are you sure you want to remove this access set? Usergroups which attached to this access will lost all forum permissions.
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover esse conjunto de acessos? Nomes de usuários que estão anexados a este acesso vão perder todas as permissões no fórum.

en: edit
pt_BR: Editar

en: Access names
pt_BR: Nomes de acesso

en: Add New Forum Access
pt_BR: Adicionar novo acesso ao Fórum

en: All sub-forums, topics and replies will be attached to selected forum. Layout will be inherited from this forum.
pt_BR: Todos os sub-fóruns, tópicos e respostas serão anexados ao fórum selecionado. O Layout será herdado deste fórum.

en: If you want to delete this forum and keep its sub-forums, topics and replies, please select a new target forum in dropdown below
pt_BR: Se você quiser excluir este fórum e manter seus sub-fóruns, tópicos e respostas, por favor, selecione um novo fórum de destino no menu suspenso abaixo

en: This action will also delete all sub-forums, topics and replies.
pt_BR: Esta ação também vai excluir todos os sub-fóruns, tópicos e respostas.

en: Meta Description
pt_BR: Descrição Meta

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
pt_BR: O "slug" é a versão otimizada do nome para o URL. Ele é geralmente todo em minúsculas e contém apenas letras, números e hífens.

en: Forum Slug
pt_BR: Slug do fórum

en: View
pt_BR: Ver

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Are you sure you want to delete this forum?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este Fórum?

en: Publish
pt_BR: Publicar

en: No layout found.
pt_BR: Nenhum layout encontrado.

en: Category Layout
pt_BR: Layout da Categoria

en: Use as Category
pt_BR: Usar como categoria

en: No parent
pt_BR: Nenhum ascendente

en: Parent Forum
pt_BR: Fórum Principal

en: This is a forum description. This content will be displayed under forum title on the forum list.
pt_BR: Esta é a descrição do fórum. Este conteúdo será exibido abaixo do título do fórum na lista de fóruns.

en: Enter description here . . .
pt_BR: Digite a descrição aqui . . .

en: Enter forum title here
pt_BR: Digite o título do fórum aqui

en: Save forums order and hierarchy
pt_BR: Salvar ordem e hierarquia do fórum

en: Please drag and drop forum panels to set parent-child hierarchy.
pt_BR: Arraste e solte os painéis do fórum para configurar a hierarquia principal e secundárias.

en: Add New
pt_BR: Adicionar Novo

en: Categories and Forums
pt_BR: Categorias e Fóruns

en: Screen Options
pt_BR: Opções de tela

en: Number of Columns
pt_BR: Número de colunas

en: Screen Layout
pt_BR: Layout da tela

en: Forum Meta
pt_BR: Fórum meta

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: Forum Options
pt_BR: Opções do Fórum

en: Show on screen
pt_BR: Mostrar na tela

en: Attachments Size
pt_BR: Tamanho dos anexos

en: Attachments
pt_BR: Anexos

en: Members Online
pt_BR: Membros Online

en: Members
pt_BR: Membros

en: Topics
pt_BR: Tópicos

en: Forums
pt_BR: Fóruns

en: Board Statistic
pt_BR: Estatística do Fórum

en: Not available
pt_BR: Não disponível

en: Available
pt_BR: Disponível

en: Server Information
pt_BR: Informações do Servidor

en: Support Forum
pt_BR: Fórum de Suporte

en: wpForo Website
pt_BR: Site do wpForo

en: Active Theme
pt_BR: Tema Ativo

en: You are currently running
pt_BR: Você está atualmente executando o

en: General Information
pt_BR: Informações Gerais

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WordPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system.
                                        The "Extended", "Simplified" and "Question &amp Answer" layouts fit almost all type of discussions needs. You can use wpForo for small and extremely large communities. 
                                        <br />If you found some issue or bug please open a support topic in plugin page or in our support forum at gVectors.com. If you liked wpForo please leave some good review for this plugin. We really need your good reviews. 
                                        If you didn't like wpForo please leave a list of issues and requirements you'd like us to fix and add in near future. We're here to help you and improve wpForo as much as possible.
pt_BR: Obrigado por usar o wpForo! O wpForo é um sistema de fórum profissional para WordPress e o único software de fórum que vem com um sistema multi-layouts.
                                        Os layouts "Estendidos", "Simplificados" e "Perguntas & Respostas" correspondem a quase todos os tipos de necessidades de discussões. Você pode usar o wpForo para comunidades pequenas e extremamente grandes. 
                                        <br />Se você encontrou algum problema ou BUG, abra um tópico de suporte na página do plugin ou no nosso fórum de suporte no gVectors.com. Se você gostou do wpForo, deixe uma boa avaliação para este plugin. Nós realmente precisamos de seus excelentes comentários. 
                                        Se você não gostou do wpForo, deixe uma lista de problemas e requisitos que você gostaria que corrigíssemos e adicionássemos em um futuro próximo. Estamos aqui para ajudá-lo e melhorar o wpForo o máximo possível.

en: Welcome Message
pt_BR: Mensagem de Boas Vindas

en: wpForo Dashboard
pt_BR: Painel do wpForo
